World Music - Malý průvodce světem world music

Předchozí Strana: 1 2 3Další

Banda - Sympatická past na mladé posluchače folkloru

Banda - Sympatická past na mladé posluchače folkloru

11.02.2015 | O slovenské scéně world music toho moc nevíme. Tamní skupiny v Čechách koncertují zřídka a média je také nijak zvlášť neregistrují. K naší škodě: především bratislavská Banda si naši zvýšenou pozornost zaslouží. Novým albem hraBanda totiž znovu a velmi nadčasově mění povědomí o slovenské tradiční lidové hudbě uzavřené údajně do převážně folkloristických forem. Více zde >>

 
Bezobratři - Nepouštíme se do vod, v nichž bychom se evidentně utopili

Na otázku kdo z tuzemských hudebníků má ambice uspět ve světě odpovědělo první showcase českých skupin Czech Music Crossroads pořádné v rámci letošního festivalu Colours of Ostrava pro zahraniční odborníky. Tajný tip tu ale byl předem: šestičlenná brněnská skupina Bezobratři. A výsledek? Pozvání hned na několik evropských festivalů.

 
Jitka Šuranská - Pojďme sloužit lidovým písním

Okamžik, na který se dlouho čekalo. Zpívající houslistka Jitka Šuranská vydala své první album Nězachoď slunéčko. V kontextu moravské lidové hudby naprosto nevšední sbírku méně známých písní natočila se slovenským Triem Pacora a mnoha hosty.

 
Docuku - Jak s Idou Kelarovou "podocukatět" Sušilovu sbírku

Zůstali jen samí chlapi, cestu za horizont běžnosti jim nakonec ale stejně ukázala žena: producentka Ida Kelarová. S manželem Dezideriusem Duždou pomohla valašskomeziříčské kapele v sobě objevit nebývalý potenciál: především sborový zpěv. A pokud měli Docuku v úmyslu nazvat své třetí album Ide o duši, lze z toho odečíst vděk za další cennou radu.

 
Helena Bretfeldová - Hodně jsem se při práci na Antologii naučila, i větší pokoře k muzikantům

Po roce 1989 z moravské lidové hudby spadly ideologické okovy. Znovu se mohla začít hrát bez cenzorského omezení, vrátily se do ní náboženská tématika a přirozená svobodomyslnost spjatá s přírodou a nelehkým životem na malých vesnicích.

 
Bezobratři - Horoucí díkuvzdání minulosti

Brněnská skupina Bezobratři si laťku na svém druhém albu Bezobav nasadila výš než jiní: v tradičních baladách i vlastních ohlasových skladbách hledá syrovou nervnost bez elektrických kytar a potřeby tančit na podiu verbuňk. Vzepřela se přemíře běžnosti a hrátkám na lidovost trhajících neupřímností srdce i uši. Zní obyčejně jako když se oře s koňmi pole a čerstvě jako málokdo v poslední době. Bezobratři začali psát novou kapitolu moravské lidové hudby.

 
Jiří Pavlica & Hradišťan - Jít za hlasem svého svědomí

Folkové prázdniny letos zahájily a zakončily koncerty tradičního hosta, cimbálové muziky Hradišťan vedené primášem Jiřím Pavlicou. Při té příležitosti vznikl následující rozhovor.

 
Al-Yaman - Mají rádi klasickou hudbu, ale hrají arabskou elektroniku

K nejatraktivnějším žánrům, které přinesla globalizace patří nejrůznější fúze taneční elektroniky s tradiční hudbou. Své želízko na této ostře sledované mezinárodní scéně má také Česká republika díky skupině Al-Yaman.

 
Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče

U legendárního Jožky Kubíka se vyučil, legendou se stal. Primáš Martin Hrbáč z Hrubé Vrbky představuje symbol Horňácké lidové hudby; chodící zpěvník zapomenutých sedláckých písniček, které, podobně jako kdysi Maestro Kubík „vyposlechne, ale přehraje po svém“ až z nich život nenapadený civilizační záludností jiskří přímo rozdávačně.

 
BraAgas - Písně o lásce, malé myšce a zlých Maurech

Dámský kvartet BraAgas vydal na sklonku uplynulého roku album s evropskými parametry. Aspiranta na výroční ceny. Domácí pojetí středověké tradiční hudby se tak do budoucna bude dělit na dvě období: před a po Tapas.

 
Předchozí Strana: 1 2 3Další