World Music - Malý průvodce světem world music

TFF Rudolstadt 2011 - Omdlévající imám, afropunk z Tanzánie a nová Edith Piaf

TFF Rudolstadt 2011 - Omdlévající imám, afropunk z Tanzánie a nová Edith Piaf

30.06.2011 | Durynské město Rudolstadt představuje poutní místo vyznavačů roots, folk and world music, jak srozumitelně praví podtitul festivalu. Před většinou podobných akcí si přitom udržuje primát: uslyšíte tady unikátní hudbu, na kterou snad nikde jinde v Evropě nenarazíte. Více zde >>

 
BBC Radio 2 Folk Awards 2011

Londýnské rádio BBC 2 oznámilo nominace na prestižní folkové ceny.

 
Zpráva od Matky tavících kotlíků

Magazín fRoots vydal po roce další zprávu o anglické hudbě: album Looking For A New England 2: The Other Traditions představuje patnáctku cizokrajných muzikantů podílejících se na oslavované rozmanitosti tamní hudební scény.

 
Termíny evropských festivalů 2010

Nabízíme předběžný seznam nejvýznamnějších evropských festivalů world music, který bude postupně doplňován o další.

 
Povstání v mezích anglického folku

Anglický folk svou budoucnost po delší době neřeší, protože si ji právě užívá. Od 60. let a přelomových nahrávek skupiny Fairport Convention se necítil tak pevně v kramflecích jako nyní. Vystoupil z bludného kruhu opakování a předvídatelnosti. Strastiplnost nedávných let, kdy anglický folk slovy novináře Colina Irwina „vedle mediálního útisku postihlo neskrývané nepřátelství k národnímu dědictví“, je zdá se, minulostí.

 
World music na You Tube a jinde

Videoserver You Tube představuje nekonečně bohatý zdroj. Přesvědčil se o tom také Nigel Williamson z magazínu Songlines, který si dal tu práci a vybral devatenáct unikátních snímků z oblasti world music.

 
Deset skladeb, které otřásly světem podle Songlines

„Některé z nich jsou politické a svět hodně změnily, jiné spíš zatřásly prdelí než režimy,“ tvrdí šéfredaktor Simon Broughton.

 
Zemřel Charlie Gillett

17. března zemřel po dlouhé a těžké nemoci Charlie Gillett. DJ londýnského Radia BBC, nejváženější a nejvlivnější propagátor world music. Pomohl také osvětlit a popsat rock´n ´roll, objevit Iana Duryho, Dire Straits a vahou svého přesvědčení a vlivu uvést na mezinárodní scénu Youssou N´Doura, Salifa Keitu, Marizu a desítky dalších světu neznámých hudebníků z celého světa.

 
Padesát největších okamžiků world music

Inventůra anglického magazínu Songlines

 
Petr Dorůžka samurajem WOMEXU 2007

Česká world music úspěšně v tichosti překračuje hranice. Důvod je prostý: Iva Bittová s Idou Kelarovou, Jiří Plocek s Jitkou Šuranskou, Traband, Hradišťan, Teagras nebo Ridina Ahmedová nabízejí ojedinělost, originalitu vycházející z českých a moravských kořenů, zjednodušeně „cosi od nás“ a hlavně, nesnaží se zaujmout s další variantou na uniformní pop, protože s ním nepracují.