TFF Rudolstadt 2011 - Omdlévající imám, afropunk z Tanzánie a nová Edith Piaf
30.06.2011 | Durynské město Rudolstadt představuje poutní místo vyznavačů roots, folk and world music, jak srozumitelně praví podtitul festivalu. Před většinou podobných akcí si přitom udržuje primát: uslyšíte tady unikátní hudbu, na kterou snad nikde jinde v Evropě nenarazíte. Více zde >>
Londýnské rádio BBC 2 oznámilo nominace na prestižní folkové ceny.
Magazín fRoots vydal po roce další zprávu o anglické hudbě: album Looking For A New England 2: The Other Traditions představuje patnáctku cizokrajných muzikantů podílejících se na oslavované rozmanitosti tamní hudební scény.
Nabízíme předběžný seznam nejvýznamnějších evropských festivalů world music, který bude postupně doplňován o další.
Anglický folk svou budoucnost po delší době neřeší, protože si ji právě užívá. Od 60. let a přelomových nahrávek skupiny Fairport Convention se necítil tak pevně v kramflecích jako nyní. Vystoupil z bludného kruhu opakování a předvídatelnosti. Strastiplnost nedávných let, kdy anglický folk slovy novináře Colina Irwina „vedle mediálního útisku postihlo neskrývané nepřátelství k národnímu dědictví“, je zdá se, minulostí.
Videoserver You Tube představuje nekonečně bohatý zdroj. Přesvědčil se o tom také Nigel Williamson z magazínu Songlines, který si dal tu práci a vybral devatenáct unikátních snímků z oblasti world music.
„Některé z nich jsou politické a svět hodně změnily, jiné spíš zatřásly prdelí než režimy,“ tvrdí šéfredaktor Simon Broughton.
17. března zemřel po dlouhé a těžké nemoci Charlie Gillett. DJ londýnského Radia BBC, nejváženější a nejvlivnější propagátor world music. Pomohl také osvětlit a popsat rock´n ´roll, objevit Iana Duryho, Dire Straits a vahou svého přesvědčení a vlivu uvést na mezinárodní scénu Youssou N´Doura, Salifa Keitu, Marizu a desítky dalších světu neznámých hudebníků z celého světa.
Inventůra anglického magazínu Songlines
Česká world music úspěšně v tichosti překračuje hranice. Důvod je prostý: Iva Bittová s Idou Kelarovou, Jiří Plocek s Jitkou Šuranskou, Traband, Hradišťan, Teagras nebo Ridina Ahmedová nabízejí ojedinělost, originalitu vycházející z českých a moravských kořenů, zjednodušeně „cosi od nás“ a hlavně, nesnaží se zaujmout s další variantou na uniformní pop, protože s ním nepracují.