World Music - Malý průvodce světem world music

Předchozí Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Další

Chris Eckman - Pokud hudba dokáže nakopnout, dodá vašemu poselství velkou sílu.

Chris Eckman - Pokud hudba dokáže nakopnout, dodá vašemu poselství velkou sílu.

20.05.2019 | Jak jamování s Tuaregy navždy změní život západního hudebníka? Proč je nutné si v dnešním Istanbulu dávat pořádnýho bacha na pusu? A může v tamní autodílně vzniknout psychedelický tranz s bojovým statementem? A proč se majitelé německého labelu Glitterbeat kdysi zapřisáhli, že nebudou používat termín world music? S americkým kytaristou a producentem Chrisem Eckmanem, žijícím aktuálně v Lublani, odkud oceňovaný label na dálku řídí, bude řeč i o novém albu Bu Bir Ruya, natočeném se členy turecké skupiny Baba Zula. Více zde >>

 
Gaye Su Akyol & Çiğdem Aslan - Jeřáby a hologramy z Malé Asie

Mezi nejcennější žíly turecké hudby patří poloostrov Anatolie neboli Malá Asie, s tamními náboženskými a národnostními menšinami, včetně Kurdů, jejichž kulturu drželo Turecko dlouhá léta na indexu. Přímé i nepřímé vrysy Anatolie určují nádech nevšednosti i novým nahrávkám tureckých zpěvaček: zatímco do rockově vzdorovitého alba Gaye Su Akyol se promítly loňské turecké turbulentní události, Çiğdem Aslan kotví v o nic méně dramatických 20.letech minulého století, ve zlatých časech stylu rembetiko.

 
Afro Celt Sound System - Dekonolizace mysli a návrat ke zdroji

Při poslechu nového alba Source se neubráníme pocitu, ne-li přímo jistotě, že od Afro Celt Sound Systemu vedeným Simonem Emmersonem znovu posloucháme mistrovské dílo.

 
Jim Moray - Nová kapitola Maršála zvuků

Kdo je v anglickém folku brán za největšího rockera? Záleží na osobním vkusu, ankety ale mluví jasně: Jim Moray, šokující v roce 2003 debutem Sweet England a vyhlášeným manifestem: nacházet v tradičních písních to, na co před ním všichni zapomněli a obrazoborecky propojovat s rozmáchlým artrockem, k čemuž se před ním nikdo neodvážil. S novým albem Upcetera otevírá novou kapitolu: začaly ho zajímat kompoziční postupy Steve Reicha a Michaela Nymana; a portugalské fado, aby toho nebylo málo.

 
Kalàscima - Psychedelický exorcismus

Na Colours of Ostrava v loňském roce vystoupily dvě skupiny z jihoitalského regionu Salento - Canzoniere Grecanico Salentino a Nidi d'Arac - víme tedy, co si představit pod tancem pizzica a léčivým rituálem taranta. Nechme stranou jejich transovní nasazení, neboť se odvíjelo zcela podle očekávání. Zato u Kalàscimy bylo letos na Colours všechno jinak: disponuje totiž uměním naprostého rytmického masakru, zasazeného do elektroniky a psychedelie.

 
Kroke  -  Klezmer není hudba pro muzeum ale pro dnešní dobu.

Touha překvapovat je pro Kroke typická a obecně vzato, jen těžko si představit, že by je dnes v rozletu a nečekaných proměnách mohl někdo zastavit.

 
Dubioza Kolektiv - Plnokrevní anarchisté

Balkánské mestizo s undergroundovou strategií: stáhněte si naší hudbu a pokud ji nenávidíte, stisknete tlačítko smazat. Žádné plané heslo: bosenská skupina Dubioza Kolektiv, jak je u ní obvyklé, i nové album Happy Machine nabízí ke stažení zdarma.

 
Ewan MacColl - Podivuhodný příběh folkového hitmakera

Neskloňovanější slovo loňských oslav sto let narození britského folkaře a dramatika Ewana MacColla uvedeného při té příležitosti do síně folkové slávy BBC Folk Awards? Kontroverzní, jak jinak.

 
Ludovico Einaudi & Canzoniere Grecanico Salentino: Jak najít společnou řeč v tranzu

Italský skladatel a klavírista Ludovico Einaudi na albu Taranta Project zúročuje spolupráci s festivalem La Notte della Taranta a skupina Canzoniere Grecanico Salentino s novinkou Quaranta završuje čtyřicetiletou kariéru. V několika momentech společně: důvodem je závratně tranzovní tanec pizzica z jihoitalského regionu Salento, odkud pocházejí také Nidi D´Arac.

 
Danças Ocultas - Hledání lidové hudby jakou ještě nikdo neslyšel.

Portugalský akordeonový kvartet Danças Ocultas sugestivním názvem jinde ve světě mate, s okultismem ale nemá nic společného. S alchymií už možná ano: ve své impresionistické instrumentální hudbě od roku 1989 hledá taneční potenciál. Danças Ocultas totiž znamená Skrytý tanec a kvartet se do jisté míry drží kréda zakladatele finské Sibeliovy akademie Heikki Laitinena: vytvářet takovou lidovou hudbu, jakou ještě nikdo neslyšel.

 
Předchozí Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Další