World Music - Malý průvodce světem world music

About: world music

Recenze, profily umělců, styly, nástroje, zajímavé úvahy, vlastně vše podtstané o fenoménu world music.


African Music Encyklopedia

Vše co potřebujete vědět o africké hudbě.


Afropop Worldwide

Více se o africké hudbě nedovíte než zde. Do hloubi zaměřený portál se spoustou profilů umělců, recenzí, diskografií a odkazů. Velmi bohatý archív!


Afroportál.cz

Webový projekt občanského sdružení Baro. Vzniklo v roce 2003 a všechny zakládající členy spojoval společný zájem o kulturu západní Afriky, především o hudbu a tanec. Jméno sdružení jsme převzali podle vesnice Baro, která leží v severní části Guiney. Do této vesnice se několik členů sdružení podívalo v únoru roku 2005, ostatní ji navštívili v lednu 2007. V současnosti se zabývá sdružení dvěma hlavními projekty. Prvním z nich je organizování workshopů tance a bubnování pod vedením zkušených umělců z Evropy i Afriky. Druhým je webový projekt Afroportál, kde je naším cílem soustřeďovat veškeré informace o pravidelných kurzech, workshopech a představeních, hudebních i tanečních, spřízněných s africkou hudbou a kulturou a maximálně tak usnadnit zájemcům orientaci na zdejší afro scéně.

 

Allmusic

Světově proslulá internetová encyklopdie se záběrem na pop music, rock, jazz, blues a world music. Aktuálně doplňované diskografie, recenze a miniprofily umělců.

 


Andrew Cronshaw

Stránka předního britského publicisty a hudebníka.


BBC Radio 3 World on your street

Vstupní brána do world music skrze londýnské radio BBC. Bohatý archív informací a profilů.


Bratrstvo Keltů

Stránka občanského sdružení Bratrstvo Keltů, založeného v roce 1995 Tomášem Křivánkem. Organizátoři festivalu Beltine.


Cora Connection

Vítejte ve světa západoafrické hudby. Recenze, profily, historie a nástroje.


Country World

Profily, recenze, zprávy z domova i ze světa a nejen o country.


Fly Global Music Culture

Anglický web zaměřený na world music s celosvětovým záběrem a fundovanými recenzemi. Poskytuje velmi čerstvé informace.

 

Folk24.PL

Polská tradiční hudba, folk a world music.

Folktime

Domácí folk.


Folk Radio UK

Anglický folk pod drobnohledem a k poslechu.

Full Moon

Full Moon je původní český multižánrový hudební magazín. Vychází pravidelně od roku 2010 a reflektuje hudební scénu u nás i v zahraničí, s přesahy do filmu, komiksu, designu. Každý měsíc odráží aktuální kulturní dění, nabízí kvalitní a originální zpracování, obsah a nadčasový design grafického studia Carton Clan. Spolupracuje s výjimečnými lidmi napříč kulturním spektrem. Není odkázán na agenturní zpravodajství – jeho obsah je bez výjimky exkluzivní – a zakládá si na dobrých a osobních vztazích se čtenáři.


Klezmer Shack

Klezmer a zase klezmer.


National Geographic / Nat Geo Music

„World music může být izraelské reggae, japonský klezmer, rock´n´roll ze Sahary, flamenko s hip hopem, digitální bossa nova, irský sean nos v africkém rytmu, kovbojská country z Venezuely nebo klasické perské písně z Los Angeles. Hudba, která nezná hranice. Soundtrack globalizace, zvuk světa v němž dnes žijeme. World music je sice příliš kluzký termín, přesto ho bereme takový jaký je. Pro někoho to může být terénní etno nahrávka, pro jiného folk odjinud. World music je zvuk lidského génia a tvořivosti, který v novém prostředí mutuje do nečekaných podob. Smiřme se ale s tím, že se pořád jedná o nepřirozenější zvuk této planety,“ píše se v úvodu National Geographic World Music, kterou tato nadnárodní instituce otevřela v létě roku 2006. Najdete tu abecední seznam hudebníků recenze, popisy stylů a především příslib dalšího rozšiřování.


Petr Dorůžka - World Music

Stránka mezinárodně respektovaného českého odborníka na world music Petra Dorůžky. Patří k průkopníkům a vizionářům tohoto fenoménu v Čechách. Spolupracuje s celou řadou mezinárodních institucí, je členem panelu evropského žebříčku world music, který vedle jiných pořadů uvádí každý měsíc na stanici Vltava. Má rovněž svou domovskou dvoustranu v magazínech UNI a v RockPop.  Najdete tu spoustu důležitých odkazů, playlisty jeho rádiových pořadů a tipy na zajímavé akce.


Rock Papers Scissors

Americký na world music zaměřený web. Naleznete tu  spoustu recenzí, rozhovorů a potřebných kontaktů. Web spolupracuje s mnoha prestižními světovými magazíny, labely a organizacemi.


World Music Central

Pro příznivce world music nepostradatelný pomocník poskytující velmi čerstvé a zasvěcené informace. Vedle recenzí, profilů a rozhovorů obsahuje i obsáhlou databází stylů, žánrů umělců a spoustu důležitých odkazů.


Jiří Plocek: hudba – kultura - společnost

Stránka hudebníka, etnomuzikologa, hudebního publicisty, vydavatele a komentátora společenského dění Jiřího Plocka.


Mondomix

Dokonalý průvodce světem world music.


Africa Sounds

Zajímavosti z africké hudby.


Folk

Domácí magazín zaměřený na folk, country, bluegrass a world music.


Harmonie

Domácí magazín zaměřený na klasickou hudbu, ale ijazz a world music.


His Voice

Domácí magazín zaměřený na soudobou hudbu, avantgardu a jazz.


UNI

Kulturní magazín sdružení Unijazz. Hudba, literatura, architektura, výtvarné umění. Dvoustrana Café Hottentot od Petra Dorůžky a Světové strany Jiřího Moravčíka věnované world music.


Dirty Linen

Významný americký magazín založený v roce 1970. Soustřeďuje se na tradiční a folkovou hudbu Severní Ameriky, hudbu z keltských regionů a world music z celého světa.


Folk World

Na svět world music zaměřený web v německo-anglické verzi. Spousta aktuálních recenzí alb a koncertů, profily umělců, rozhovory, články, nástroje, styly a žánry.


Folker!

Respektovaný německý magazín zaměřený na folk, tradiční hudbu a world music.


fRoots

Velmi prestižní anglický magazín, jehož šéfredaktor Ian A.Anderson stál u zrodu fenoménu world music. Původně folkově zameřený měsíčník Folk Roots v 90. letech zkrátil nejen název na fRoots, ale do podtitulu si vetknul i originální charakteristiku svého nastávajícího zájmu: lokální hudba odjinud. Záběr fRoots je velmi široký a přitom všem měsíc co měsíc dokáže vyhmátnout ze světové hudby vše podstatné. Spolupracuje s ním celá řada odborníků na dané oblasti, kteří tu uvěřejňují vyčerpávající profily umělců i náhledy do jednotlivých stylů a žánrů.


Irish Music Magazine

Nejvýznamnější irský hudební magazín mapující irskou tradiční a folkovou hudbu s významným přesahem do celé diaspory.


Musical Traditions

Anglický web zaměřený na tradiční hudbu a world music. Recenze, články, profily umělců, nástroje, rozhovory, odkazy, diskografie.


Penguin Eggs

Kanadský magazín zaměřený na folk, tradiční hudbu a world music.


SingOut!

Významný americký magazín zaměřený na folkovou a tradiční hudbu a world music. Vedle rozsáhlé nabídky recenzí a zasvěcených článků a profilů umělců nabízí SingOut! i notové zápisy.


Songlines

Významý anglický magazín věnující se world music. Vedle stovky recenzí a aktuálních článků proslul jeho editor Simon Broughton i pečlivým zdokumentováním celé řady regionálních stylů a nástrojů. Součástí magazínu je i pravidelná obsáhlá databáze kontaktu na labely, festivaly a probíhající turné


The Living Tradition

Skotský magazín věnující se tradiční a folkové hudbě ze Skotska, Irska, Bretaně a Walesu.


Trad Magazine

Francouzský pohled na world music a tradiční hudbu jak z Francie, tak z celého světa.


Roots World

Na informace ze světa world music a folku velmi bohatá stránka. Spousta recenzí a profilů.


The Brazilian Sound

Snad všechno o brazilské hudbě.


Flamenco.cz

Španělské flamenco z českého pohledu. Profily hudebníků a zpěváků, zajímavé rozhovory, pozvánky na akce.


Mlog

Na informace bohaté stránky Petra Koláčka ze skupiny Gothart.


Indies Happy Trails

Stránky brněnského vydavatelství.


Indies Scope

Stránka brněnského vydavatelství.


Radio Proglas

Stránka hudebního rádia.


Charlie Gillett

Stránka významného anglického hudebního znalce.


A2

Domácí kulturní magazín.

 


Jazz Meets World

Petr Pylypov přiváží do republiky to nejzajímavější z world music a současného jazzu. Koncerty, cédéčka, informace.

Radio Wave

Současná hudba, kultura, rozhovory, rozbory, informace. S radiem budete v obraze.


Spiral Earth

Vše o anglickém folku.