World Music - Malý průvodce světem world music

Předchozí Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8Další

Bargou 08 - Léčivý tranz s Moogem

Bargou 08 - Léčivý tranz s Moogem

08.10.2017 | Evropská unie podporuje rituální vyhánění zlých duchů a čaroděje otravujícího malé děti. Lákavý titulek pro bulvár, kdy raději pomlčme o spojitosti s islámem, tranzovní hudbou a obětováním zvířat. Více zde >>

 
Vieux Kanté & Abou Diarra - Mistr a žák

Malijské hráče na harfu kamalengoni spojil osud do vztahu mistra a žáka. Letošek si pak budeme pamatovat jako rok, kdy se svět poprvé dozvěděl o revolučním umění slepého samouka Vieuxe Kantého současně s potvrzením rostoucí velikosti jeho studenta Abou Diarra. Zatímco už nežijící Kanté debutuje albem Young Man's Harp, kolekcí skladeb o kterých se předpokládalo že jsou navždy ztracené, Diarra triumfuje s Koya, parádním mixem malijské tradice, blues, funky a elektroniky.

 
Speed Caravan - Modrá poušť po níž kráčí Bůh s hardrockovou loutnou

Karavana neposkytující záruku snadného překonání Velké modré pouště. Setrvale naspeedovaný Mehdi Haddab z alžírské Kabyle, zaseklý v obdivu k rockovým 70.létům, kdy nebyl čas chodit spát a mozek třeštil svobodou, žene karavanu elektrifikovanou loutnou oud v nepatřičných rytmech: severoafrické chaabi, hard rock, elektronika, funky a disco.

 
Imarhan & Kel Assouf - Děti Tinariwen

Psát o tuarežských kytarových kapelách byla občas řehole: čím víc jich vznikalo, čert aby je od sebe odlišil. Dvě nové nám to usnadňují. Imarhan totiž nepocházejí z Mali, ale z alžírského Tamanrassetu, symbolicky z toho samého místa, kde se kdysi dali dohromady Tinariwen. Kel Assouf už je docela jiná kategorie: založil je v Belgii usazený kytarista Anana Harouna z Nigeru, jediný Tuareg v kapele.

 
Zomba Prison Project - Jak vězni z Malawi málem získali Grammy

Nikde není psáno, že by se ceremoniálu předávání Grammy nemohli zúčastnit vrahové, zloději a usvědčené čarodějnice, zato je naprosto jisté, že pokud by v únoru cenu za album I Have No Everything Here v kategorii world music získali hudebníci z Malawi, do Los Angeles by nedorazili. Toho času totiž, většina na doživotí, pobývá v nejtěžším malawijském žaláři.

 
Tiken Jah Fakoly - Reggae: most mezi Afrikou a Jamajkou

Zpěvák z Pobřeží slonoviny vzdává na novém albu Racines (Roots) hold klasikům jamajskému reggae a Bobu Marleymu. Překvapuje.....nikoho by to nemělo překvapit. Až tolik zůstává kult jamajského rastafariána na černém kontinentu silný a reggae nejpopulárnějším hudebním jazykem.

 
Kandia Kouyaté - Paní Nebezpečná

Nové album Renascence legendární malijské zpěvačky budí obdiv, přináší nezměrnou radost z jejího návratu a zároveň jistou přitažlivost nadpřirozených kouzel.

 
Sahel Sounds: dílo gerilového etnomuzikologa

Jak Princemu a Purple Rain v Sahelu chyběla barva. Mobilní telefony jako nahrávací studia, uložiště a obchody v jednom. Pouliční elektro party Balani show pod dohledem rodičů. Americký producent Christopher Kirkley na svém labelu Sahel Sounds zachycuje a zprostředkovává aktuální západoafrické DIY hudební dění vzdálené všemu, co jsme dosud z Mali nebo Sahelu slyšeli.

 
Mbongwana Star - Sni nebo zemřeš

Konžští vozíčkáři Staff Benda Bilili nejprve svět dojali a následně manicky roztančili. Pohádce ale zazvonila po šesti letech hrana: část skupiny podlehla falešnému vábení peněz a zbylo z ní smutné torzo. Vyjma leadrů Coco Ngambaliho a Theo Nzonza: ti se v nové elektrofuturistické sestavě Mbongwana Star právě chystají k výpravě na měsíc. Letí s nimi Kongo Astronaut a irský producent Doctor L.

 
Les Ambassadeurs - Velvyslanci moderní africké hudby

Na obalu nedávno vyšlého dvojalba připomínají spíš hippie kapelu ze sanfranciského Hight Ahsbury než z Afriky. Příznačný signál k pochopení odlišnosti malijského orchestru, představující během let 1970 - 1985 nejprogresivnější spojku mezi griotskou tradicí a rodící se moderní západoafrickou hudbou, kterou s hlasem a Salifa Keity pomáhal definovat.

 
Předchozí Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8Další