Povstání v mezích anglického folku

19.12.2009 | Anglický folk svou budoucnost po delší době neřeší, protože si ji právě užívá. Od 60. let a přelomových nahrávek skupiny Fairport Convention se necítil tak pevně v kramflecích jako nyní. Vystoupil z bludného kruhu opakování a předvídatelnosti. Strastiplnost nedávných let, kdy anglický folk slovy novináře Colina Irwina „vedle mediálního útisku postihlo neskrývané nepřátelství k národnímu dědictví“, je zdá se, minulostí.
Angličané přitom nepřinášejí v zásadě nic nového, pouze vzali na vědomí realitu hudební scény 21. století. A otevřeli se jí. To, že instrumentální alfou a omegou anglického folku už nejsou výhradně akustické kytary s melodeonem a padlo i dogma obřadně zdvořilého přístupu k tradici, pro něho představuje začátek nové éry. Asi jako když se Beefeaterem u londýnského Toweru stala vloni poprvé od roku 1485 žena.
Na letošním veletrhu WOMEX dostali všichni delegáti do tašky s propagačními materiály kompilaci (vydal fRoots) - albovou inventuru jistot, mládí a nadějí anglického folku. Obdržela statut průvodce. Neobeznámenému posluchači ale poskytuje také důležitou informaci: anglický folk už není pouze o „ucouraných cajdácích z vřesvišť s ukňouranými hlasy“.
Na letošním veletrhu WOMEX dostali všichni delegáti do tašky s propagačními materiály kompilaci (vydal fRoots) - albovou inventuru jistot, mládí a nadějí anglického folku. Obdržela statut průvodce. Neobeznámenému posluchači ale poskytuje také důležitou informaci: anglický folk už není pouze o „ucouraných cajdácích z vřesvišť s ukňouranými hlasy“.

Vymezme si ovšem - na rozdíl od nadšené Elizy - mantinely. Nové folkové povstání, což je termín Colina Irwina, hranice ostrova zas tolik nepřekračuje. Řekněme, že probíhá na hřišti anglického folku. Vlivný celoevropský dopad jako kdysi v případě Fairport Convention, Pentangle nebo Steeleye Span nepřipadá v úvahu, i když, kdo ví; sever Evropy dění v anglickém folku vždycky pozorně sledoval. Na
exotiku naladěný svět world music anglické folkové písničkaření jakkoliv staletého původu nepředstavuje nic, z čeho by se lidově řečeno osypal. A když už na ostrov upře pozornost, paradoxně ho směřuje do londýnského asijského undergroundu. Ostatně v uplynulých pěti letech – a to ani v případě konání na domácí půdě v Newcastle – se angličtí folkaři neobjevili ani na WOMEXU, což svědčí o tom, že revoluční fází prochází výhradně z pohledu Angličanů a těch, kdo dění na anglické folkové scéně léta pozorně sledují.

Třicetileté výročí letos slavící anglický magazín fts (dříve Folk Roots) s rozšiřováním fenoménu world music z patriotského upřednostňování domácích folkových hrdinů na svých stránkách postupně slevil. Od roku 1986 redakcí vyhlašovaná prestižní mezinárodní anketa o nejlepší světové album v kategorii world music sice zpočátku anglické folkaře stavěla na první místa, mezi zasloužilým vítězem roku 2008 – s vynikajícím albem – a Elizou Carthy, nechávající kdysi všechny za sebou s dvojalbem, zeje ale díra deseti let.
To, že se pro respondenty ankety stalo Low Culture zásadním počinem, Jim Moray vysvětlil: „Nové, předsudky nezatížené folkové povstání nevznikne uvnitř této zavedené scény, rozpoutá ho generace mladých, která o tuhle muziku zakopne náhodou, bez jakýchkoliv hlubších znalostí její historie a tradice.“
A podíváme-li se zblízka na patnáct jmen z womexovské kompilace, musíme mu dát za pravdu: značná část nepochází ze starých hudebních klanů, nestrávila dětství v zákulisí folkových festivalů a na rozdíl od Elizy, Kate Rusby, Belly Hardy nebo Setha Lakemana neposlouchala od kolébky tradiční hudbu, to spíš Led Zeppelin, Radiohead, Chemical Brothers a The Smiths.

Přestože staré sborníky a lety prověřené autorské skladby zůstávají u mladých v oblibě, přístup k nim se radikálně změnil. Využití elektroniky, tanečních beatů, reggae, bhangry, Latiny, jazzu, natož rocku a ozvěn klasické hudby nikoho jako kdysi neodrazuje a názory
atvrzelých puritánů už nikdo nebere vážně. Na stranu mladých se postavil také folkový velikán Martin Carthy: “Tradiční hudba přežila války, pohromy a cokoliv dalšího a proto je rozhodně schopná přežít uzavření do počítače.“

Jeho manželka zpěvačka Norma Watersons mě zase v Náměšti nad Oslavou řekla: „Už nikdy se nemůže opakovat situace ze 70. let, kdy do folkových klubů zakázali přístup punku. Kluby postrádaly hudební pohyb a tradice se bez pohybu dopředu neobejde, je to jedna z důležitých podmínek jejího přežití. Žádná tradice nemůže zůstat stát na jednom místě, musí přitahovat mladé lidi. A toho se chytla až generace Elizy, která v osmdesátých letech byla ještě dítě. Ta ztráta celé jedné generace představuje obrovskou škodu.“
Akustické nástroje na smetišti dějin neskončily. Vypjaté, snivé, rozpustilé vokály a důraz na silné melodie a baladické texty jakbysmet; ty zastupují houslistky a zpěvačky (Nadějný nováček podle BBC Folk Awards 2009) a nebo renesanční muž, už písničkář v letech (nejlepší album podle BBC Folk Awards 2009) Muzicírující bratři James a David Delarreovi, Danny Crump, Alex Goldsmith a jeden z nejlepších zpěváků své generace Jim Causley aliasusley na cokoliv zapojeného do zásuvky také kašlou a traduje se o nich, že „nejsou jablkem, co nespadlo daleko od folkového stromu, ale strom sám“, ovšem – nic proti nim - patří spíš Angličanům.

Přesto se převážná část skladeb kompilace Looking For A New England učebnicovým definicím anglického folku skrze hledání nových cest vzdaluje. Jednotlivci i kapely shazují žánrové okovy, recyklují výbušněji než bylo zvykem a stáří proměňují v živelné mládí. Třeba jako Jim Moray, jehož genesiovsky artrockovému, naprosto všemu se vymykajícímu uchopení tradičních skladeb se UNI podrobně věnuje od samého začátku. O neméně vzrušivé interakci folku, ale pro změnu s minimalismem, si přečtěte v recenzi alba skupiny Spiro.
(2009)
Jiří Moravčík