World Music - Malý průvodce světem world music

Zemřel Charlie Gillett

22.03.2009 | 17. března zemřel po dlouhé a těžké nemoci Charlie Gillett. DJ londýnského Radia BBC, nejváženější a nejvlivnější propagátor world music. Pomohl také osvětlit a popsat rock´n ´roll, objevit Iana Duryho, Dire Straits a vahou svého přesvědčení a vlivu uvést na mezinárodní scénu Youssou N´Doura, Salifa Keitu, Marizu a desítky dalších světu neznámých hudebníků z celého světa.


„Nejsem expert, pouze hudbu miluji,“ tvrdil v uplynulých čtyřiceti letech Charlie Gillett, chlapík pro world music stejně tak důležitý jako John Peel pro rock.

I o tom je rozhovor s naším odborníkem Petrem Dorůžkou, který měl možnost se s Charlie Gillettem osobně setkat.

O Johnu Peelovi se říkalo, že si udržoval od hudebníků a lidí docela odstup. Jak na tebe působil Charlie?

„Přece každý kdo odvedl kus práce si udržuje něco jako privátní zónu, kterou ale Charlie dokázal velmi intuitivně překračovat, což ale uměl i John Peel. Když jsem se s Charliem seznámil na Sibiři na festivalu Sayan Ring, požitky ruské sauny vychutnával daleko víc než já a dokonce si objednal masáž březovými větvičkami. Příští ráno na břehu Jeniseje inicioval terénní nahrávání s tuvinskou skupinou Alash, která tuším přijede na letošní Struny podzimu. Takže kontakty s okolím naopak vyhledával, bez nich by nemohl dělat to co dělal ani on, ani John Peel.“

V čem podle tebe spočíval jeho až neuvěřitelný vliv na posluchače. Vždyť co odvysílal nebo napsal brali všichni vážně, věřili mu ačkoliv o sobě tvrdil že se nepovažuje za experta, pouze hudbu miluje.

„Já myslím že jeho posluchači byli stejně kritičtí jako on sám, takže ten vliv byl jen prostřednictvím hudby. Nabízel širší výběr než ostatní, a není divu že lidé si u něj vybrali.“

Přes rock, kde zanechal silnou stopu, se dostal k world music. Stal se jejím respektovaným vykladačem a propagátorem. Měl by myslíš průběh objevovaní world music veřejností bez jeho rádiových pořadů a psaní jinačí průběh?

„Vliv Djů kteří vytvářejí můstek mezi neznámým a známým nelze docenit. Třeba takovou Sui Vesan ze Slovenska jste mohli v radiu slyšet jen díky Charliemu. Udával tón, svými velmi nenápadnými zásahy otočil kolem dějin.“

Je od věci  a pro srozumitelné přiblížení srovnávat dávný vliv Jiřího Černého na naší hudební scénu s Gillettovým na světovou?

„Srovnávat lze všechno, Jirky Černého si vážím, ale v případě Charlieho Gilletta jsou tím přídavným a tedy nesrovnatelným parametrem dimenze. Působil v globální jazykové zóně, tedy anglické, a díky tomu oslovil publikum od Kenji až po Nový Zéland a třeba Trnavu, kde všude byli posluchači Gillettových pořadů na BBC. Já osobně považuji za privilegium že jsem se s ním mohl setkat a že ochotně souhlasil abych jeho radio ping pong, který provozoval každý týden na BBC London, příležitostně kopíroval ve své pondělní Hudbě na pomezí na Vltavě.“

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět