World Music - Malý průvodce světem world music

Martyn Bennett - Technofolkař z Caledonie

17.11.2014 | I jedenáct let po smrti zůstává průkopnický skotský technofolkař Martyn Bennett středem zájmu.


Nedávno znovu vyšlo jeho přelomové album Gift s několika bonusy, renomovaná režisérka Cora Bissett  uvedla multimediální životopisné taneční představení The Martyn Bennett Story a obdiv mu už poněkolikáté vyjádřil Peter Gabriel.

Charismatický skotský houslista a dudák Martyn Bennett vydal Gift v roce 2003. Předtím přemohl první fázi těžké nemoci, při jejíž diagnostikaci ve slepém hněvu na padrť rozbil rodinou sbírku milovaných nástrojů, vlastněnou jeho předky po několik generací. Ztratil prý sílu je rozeznít. Schoulil se pak v očekávání všeho do lůna přírody a tři roky společně s lékaři bojoval. Před očima se mu přitom míhaly střípky vytoužené zvukové básně, ódě na skotskou tradiční hudbu, označované za „nejnebezpečnější hudební fúzi kloubící inspirující šik technobeatů a samplů s nejkrásnějšími a nejuctívanějšími tradičními melodiemi Skotska“.

Říkali mu Technofolkař z Caledonie. Svými pěti alby vztyčil milník, to když se pokusil dát starobylé tradici v ultramoderním světě nový smysl. Klasicky vzdělaný vzdělaný hudebník se k ní dostal přes svou matku Margaret, pocházející z dlouhé linie lidových zpěváků a vypravěčů z ostrova Skye.

Základem navždy přelomového alba Grit jsou fragmenty vyjmuté z vinylových desek z 50. a 70. let minulého století, následně obalené až neskutečně futuristickou hřmotností.

Filtry pokroucené i praskavě šumící hlasy pocházely jak z rodičovského archívu, tak z terénních nahrávek Hemishe Hendersona nebo záznamů Alana Lomaxe. Se starými melodiemi se Martyn zblížil, násobil je smyčci, rozemlel v elektronice a frenetických techno vibracích v kontrastu se stařeckými promluvami zpěváků. S mnohými se osobně znal, od mládí je poslouchal a vnímal jejich umění jako cosi blízkého, téměř rodičovsky teplého.

Je mnoho důvodů, proč se domnívat, že Grit překoná věky. Považujme ho za triumf vůle osudem do země zašlápnutého hudebníka, pro něhož natáčení představovalo v danou chvíli jediný možný způsob jak přežít. Hymnickou techno symfonii, skřípající kovem a vonící dřevem zároveň, v níž není jediným hrdinou on sám, nýbrž hlasy zpěváků jimž tu skládá osobitý hold. Grit se zrodilo z vášně, bolesti i zoufalství a přestože se stalo mimoděčným zobrazitelem osobních traumat,  jeho ústřední myšlenkou je oslava dávného dědictví.

Nové vydání obsahuje remix Gabrielovy skladby Blue Sky a Bennettovo poslední dílo: symfonii Mackay's Memoirs složenou pro studenty City of Edinburgh Music School. Poprvé byla uvedena v roce 1999 během otevření novodobého Skotského parlamentu. A studenty natočena 30. ledna 2005. Pár hodin po Martynově smrti, o které nebyli záměrně informováni než skladbu dokončí.

(2014, Vltava)

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět