World Music - Malý průvodce světem world music

Great Malarkey - Alex a sedm folkpunkových loupežníků

15.10.2014 | V londýnské čtvrti Hackney ale Great Malarkey neuznávající žádná tabu namísto zbraněmi řinčí dechy, houslemi, akordeony a nabroušenými kytarami v nabušeném kolektivním bláznovství a mocné vřavě vlivů: punk, folk, balkánské dechovky, ska, temný kabaret a ještě temnější blues.


"Určitě kolem vás existuje spousta podobných kapel a jedna se pravděpodobně blíží na váš festival. Takže čím Great Malarkey vyčnívají z davu? Myslím, že charakterem své hudby a kvalitou, které se dají jen těžko definovat. Musíte je prostě vidět naživo," napsal v britském magazínu fRoots renomovaný novinář a DJ Jamie Renton.

"S předchozí kapelou jsem jela dva roky turné z irskými Pogues, takže vím jak vypadá pořádný odvaz," tvrdí kytaristka a zpěvačka se struhadlovým hlasem Alex Ware. Kapelu prý s kamarády a spolubydlícími založila za necelé tři hodiny v roce 2010.

Prostě to na ně zničehonic přišlo, údajně z přemíry poslechu Pogues, Fanfare Ciocarlia, Mano Negra, Toma Waitse nebo Dead Brothers.

Přes všechny vlivy, ale podle Alex znějí Great Malarkey jako správná východolondýnská kapela i tím, že do ní patří i další dvě ženy: zpěvačka a perkusistka Joni Belaruski a hornistka Jules. Alex skládá většinu skladeb, kdy každá musí mít příběh - o životě, lásce, nočních děsech a o tom jak být švorc nebo se v noci třást hrůzou. Což může být klidně narážka na Alfreda Hitcocka, který v Hackney studiích natáčel své rané horrory.

Spontánními kreativci jsou ale i zbylí členové, dodávající Alexiným črtám konečnou odvazovou formu a to hned  prvním úspěšným singlem Merry Profits. Pak se Great Malarkey vydali koncertovat s Toots & The Maytals a později na šňůru s Gogol Bordello.

Prach po celém Londýně a pak jinde v Evropě ale rozvířili debutovým albem Badly Stuffed Animals. Gypsy folk punkem připomínajícím pití zabijáckého koktejlu nebo večírek, ze kterého si nemůžete nic pamatovat od chvíle, kdy Great Malarkey poprvé zatroubili do útoku.

Tak jako na Colours of Ostrava, kde jejich vystoupení  na scéně Drive patřilo k těm nejzdařilejším.

(2014)

 

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět