World Music - Malý průvodce světem world music

Winston McAnuff & Fixi - Sazeči semen lásky

15.08.2014 | Jamajský reggae veterán tančí s Fixim a beatboxerem gangsta soul a hříšné pařížské musette.


Charismatický zpěvák z Jamajky přezdívaný Electric Dread s akordeonistou François-Xavierem Bossardem aka Fixim nedávno napsali druhou kapitolu své úspěšné spolupráce: album A New Day trhá ve Francii prodejní rekordy a jejich báječné vystoupení na veletrhu Womex si zapamatoval snad úplně každý.

Winston McAnuffŠestapadesátiletý Winston vizuálně mate: dredy mu visí do půl zad a při chůzi se houpe, takže jasná věc, bude reggae. Ale kdeže: s Fixim ( hraje také na klávesy) a beatboxerem Marcem Ruchmannem vybízejí k tanci jedinečnou směsí francouzského stylu musette, soulu, jamajského calypso, afrobeatu a písní maloya z ostrova Réunion, ve které reggae vnímáte pouze jako postoj. Winstonovy skladby dostávají díky akordeonu rozpustilý nádech, jenomže z jeho ohromujícího soulového hlasu prýští občas i rebelská zloba: takže pokud si ho chcete zapamatovat jen jako "sazeče lásky" v nádherném hitu Garden of Love, je čas na korekci. Jinak na albu A New Day bubnuje Tony Allen a přispěli i členové z Colours dobře známé skupiny Lindigo.

Kosmopolitní Winston McAnuff nespadl z nebe: syn katolického kazatele se hudbě vyučil v gospelovém sboru. Od 70. let patřil k reggae hvězdám: natáčel s Inner Circle, Earlem Sixteen nebo Derrickem Harriottem. Žil v New Yorku, Londýně, ale pak se na hezky dlouho ztratil, aby se díky kompilaci starých alb u francouzského labelu Makasound vrátil na scénu s Mad Professorem a Horace Andym. Nakonec se, s "docela jiným reggae", usadil v Paříži.

"Miluji vás," vrhla se mu do náručí Vanessa Paradise když uslyšela album Paris Rockin. Winston ho v roce 2006 natočil se členy francouzské skupiny Java, do níž patřil i Fixi. Název java odkazuje k populárnímu tanci na bázi waltzu, hitu předválečných pařížských taneční sálů, pro svůj sexuální podtext v lepší společnosti odmítanému. Z pařížských ulic vzešel i styl bal-musette, odvázaná kavárenská hudba s ústředním nástrojem akordeonem, ovlivňující budoucí kariéru Edith Piaf nebo Django Reinhardta. Koncem 60. let zájem o musette opadal, skupiny jako Java ale typicky francouzskou hudbu znovu vracejí na scénu.

A teď se k nim přidali i Winston McAnuff s Fixim.

(2014)

Foto: Yvett Stránská

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět