Taksim Trio - Turecký klenot mezi světovými instrumentálními klenoty.
15.08.2014 | Klarinetista Hüsnü Şenlendirici, hráč na qanun Aytaç Doğan a loutnista İsmail Tunçbilek si navíc dokáží pohrát s publikem jako kočka s myší. "Ten zážitek, to byl výlet o tisíce mil dál než jsme se kdy dostaly s Tara Fuki. Jiná galaxie. Doporučuji celému lidstvu," řekla o koncertě fenomenálního tria Andrea Konstankiewicz.
Proběhl před lety na Womexu a dodnes patří k mezníkům veletrhu: snad poprvé tu nějaká skupina získala ovace ve stoje. Kdo ale tehdy v narvaném sále seděl, neměl na vybranou: Taksim Trio dokáže totiž spustit až neuvěřitelný vysokorychlostní mazec, kterým vás doslova přišpendlí k sedadlu a donutí nevěřícně zírat. Pak v sobě cosi přepne, změní náladu a spustí spletitou, lyrický rozjímavou, emočně pohlcující skladbu, až máte pro změnu co dělat abyste nevzlétli. Však o triu napsali, že "vytváří zvuky, nepochybně pocházející ze samotného nebe".
S neomezenou virtuozitou a v improvizačním rauši muzikanti přepínají mezi tureckou, romskou a arabskou tradiční hudbou, přepisují pravidla komorní klasiky a po spirálách se vydávají vstříc jazzu nebo ambientu. Pokud nastává potřeba tu hudbu charakterizovat jedním slovem, pak je to jasné: Istanbul, odvěká křižovatka Východu a Západu. Však z turecké metropole byl unešený i Alex Hacke (Einstürzende Neubauten) a s režisérem Fatihem Akinem se o istanbulském hudebním ráji vyzpovídali ve filmu Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul.
Taksim je sice název pro druh improvizace v turecké klasické hudbě, ale trio jím myslí slavné náměstí v centru Istanbulu, kde nedávno probíhaly protivládní demonstrace. Symbol odporu ale s Taksim Triem nesouvisí. "Název jsme vybrali záměrně, protože na náměstí se potkávají lidé z celého světa. A to je přesbě to, co chceme vyjádřit naší hudbou - vzájemně se kulturně obohacovat," vysvětlil smysl názvu tria Aytaç Doğan. V Turecku patří mezi mistrovské hráče na arabskou citeru qanun. V překladu "zákon", snad z toho důvodu, že v hudbě Středního východu sehrává qanun klíčovou roli a ladí se podle něho ostatní nástroje.
Sedmistrunná loutna İsmaila Tunçbileka se jmenuje baglama a záleží na skladbě, jestli loutnu nechá znít akusticky nebo ji málem až rockersky zapojí do elektriky. A jestliže v jeho hře zaslechnete vlivy flamenca, nedivte se, ve Španělsku prý přišel na spoustu nových triků a při společném koncertování dost odkoukal od kytaristy Paco de Lucii.
Klarinetista Hüsnü Şenlendirici se narodil do významného romského hudebního klanu a do vínku dostal nejen hráčskou virtuozitu, pro kterou je vyhledávaný, ale také smysl pro fúze. Ve skupině Laco Tayfa smísil tureckou tradici z funky a jazzem a když se v Istanbulu objevila americká funky kapela Brooklyn Funk Essentials, společně natočili na Grammy nominované album In The Buzz Bag. O Hüsnüho statutu turecké klarinetové superstar známém po celém Balkáně svědčí i přes sto šedesát tisíc prodaných kusů vlastní desky The Joy Of Clarinet.
Taksim Trio existují od roku 2007 a víc než studio je lákají koncertní sály, takže za tu dobu vydali pouze dvě alba - vynikající Taksim Trio II. loni v dubnu.
Na Colours of Ostrava turečtí mistři potvrdili, že tamní festivalové publikum patří mezi nejvnímavější v zemi. Takřka do posledního místa zaplnilo sál Gongu a s napětím sledovalo poměrně náročnou instrumentální hudbu. Nikdo neodcházel, jakoby s vědomím, že může být přítomen okamžiku, na jaký se nezapomíná. Taksim Triu se proto na závěr dostalo nadšeného standing ovation: stejného jako jinde ve světě.
(2014)
Foto: archiv
Jiří Moravčík