World Music - Malý průvodce světem world music

Rokia Traoré - Ali Farka mě poradil, ať dělám co si myslím a co cítím

25.11.2013 | Zasloužený úspěch nové alba Beatiful Africa a role důležité komentátorky dění v Mali přivedly zpěvačku Rokii Traoré letos na podia největších evropských festivalů. Patřil mezi ně také Colours of Ostrava, kde se její vystoupení zaslouženě zařadilo mezi vrcholy. Při té příležitosti magazínu Harmonie poskytla rozhovor.


Hudba v západní Africe neplní pouze funkci odlehčené zábavy, v jejím DNA nalezneme především společenský a etický aspekt. V kultuře založené na ústním podání představuje po staletí především nezastupitelný zdroj informací, hudba předává a šíří zprávy a silně ovlivňuje veřejné mínění. Ve stejném duchu pak velké africké hvězdy své renomé ve světě využívají k vydávání prohlášení, k získání pozornosti na problémy sužující jejich země i celý černý kontinent. Nerozlišují jestli na koncertních pódiích nebo během rozhovorů.

Mezi nejaktivnější malijské mluvčí patří v současnosti Rokia Traoré. Pomáhá ji v tom západní vzdělání, znalost evropských poměrů i fakt, že střídavě žije ve Francii a v malijském Bamako, kde si s rodinou postavila dům a kde vede neziskovou nadaci Foundation Passerelle zaměřenou na pomoc začínajícím hudebníkům.

Letošní album Beatiful Africa má výrazně rockovější ráz, což Rokia Traoré dopředu avizovala volbou producenta. Stal se jím John Parish, dvorní kytarista PJ Harvey. Snad nikoho by to ale nemělo zaskočit. Když před pěti lety vydala bluesrockové album Tchamantché, svůj dlouhodobý přístup vysvětlila: "Na začátku kariéry bylo obtížné nezačít s hudbou mých afrických kořenů. Pomohlo mě to dozvědět se kdo jsem a odkud pocházím. Nicméně po desce Bowmboï jsem cítila, že tuhle část mám za sebou. A jsem vlastně volná. Mohu být tím, čím chci a vrátit se k hudbě, která je mě blízká a s níž se cítím dobře. Chci hrát moderní hudbu, pořád ale úzce provázanou s Afrikou.”

Rokia Traoré

Odvahu zpěvačce a skladatelce na samém začátku kariéry dodal její chráněnec, velký malijský kytarista Ali Farka Touré. V  odvážně  koncipované hudbě se prolévají západoafrické a západní vlivy a elektrickou kytaru dost revolučním způsobem doplňují tradiční nástroje. Loutna ngoni, harfa kora nebo dřevěný balafon tvoří také zvukový základ zpěvaččiných akustických koncertů Roots.

Ojedinělou pozici Rokia Traoré mezi africkými hudebníky stvrzují její divadelní aktivity. Pro vídeňský festival New Crowned Hope oslavující 250. výroční narození Wolfganga Amadeuse Mozarta, na přání amerického divadelního režiséra Petera Sellarse v roce 2006 zkomponovala skladbu Wati, v níž geniálního skladatele za doprovodu komorního orchestru odvážně přenesla v roli griota do 12. století na dvůr zakladatele říše Mali Sunjata Keity. Zahrála si i v Sellarsově hře Desdemona,

napsané držitelkou Nobelovy ceny Toni Morrisonovou, pro kterou zkomponovala nevšední hudbu.

Těsně po dokončení nového alba propukly na severu Mali nepokoje a země se ocitla v chaosu. Rokia Traoré na situaci reagovala během dvou dnů: složila a natočila skladbu Beatiful Africa, po níž nakonec desku nazvala. Věnovala ji obecným politickým problémům černého kontinentu, nikoliv jen své domoviny. V závěru zpívá: "Pane, dej nám moudrost a prozíravost."

Situace v Mali, jak čtenáři Harmonie jistě vědí, není zrovna lehká, přestože byl zrušen výjimečný stav. Na severu země proto nadále preventivně operují mezinárodní vojenské síly. V červenci se v Mali konaly prezidentské volby, jasný favorit z nich ale nevzešel, takže zemi čeká v srpnu druhé kolo.

Demokratické Mali je převážně muslimská země, islám se tu ale praktikuje v umírněné podobě, přizpůsobené místním tradicím. Radikální pojetí a uplatnění práva šaríja, jehož symbolem se nedávno stal dočasný a krutě vymáhaný zákaz hudby jsou pro většinu Malijčanů nepřijatelné. Islámský fundamentalismus napojený na teroristické organizace Ansar Dine a Al-Kajdá byl zatím v severním Mali zažehnán, Rokia Traoré ale varuje před plíživou a nebezpečnou islamizací celé země, schopnou podle mnoha indicií převrátit dění v Mali naruby.

Omlouváme se že začínáme politikou, ale jaká je dnes situace v Mali?

Složitá. Komplikované je to hlavně na severu, především kvůli mezinárodnímu zapojení, což všemu dodává větší váhu než se ve skutečnosti zdá. Domnívám se, že postoj tuarežských rebelů se příliš neliší od situace Basků ve Španělsku nebo Irů ve Velké Británii. Netvrdím, že přítomnost mezinárodních vojsk a zájem Západu nejsou užitečné, ale i když o tom hodně víte a znáte historii, musíte vše posuzovat opatrněji. Pocházím z jihu, tam potíže s Tuaregy neexistují, ale pokud budou zároveň se stupňováním mezinárodního tlaku pokračovat problémy na severu, jsem si jistá, že nastanou i na jihu. Nechci mluvit za sever a za to, co se tam za ty měsíce okupace dělo, ale lidé jsou naštvaní. Od malijské vlády bych spíš očekávala, že víc než doposud, se zaměří na jih, na tamní problémy.

Rokia TraoréA ty podle vás spočívají v čem?

Na jihu za posledních deset let vzrostl vliv muslimů a boje na severu to jen posílily. Co proto považuji za opravdu velmi nebezpečné, je možná transformace Mali na muslimský stát, což bylo cílem nejen radikálů na severu, ale i některých muslimských vůdců v Mali. Díky napojení na další muslimské země se snaží vyhnout vlivu západních států.  Třebaže se u nás na jihu nejedná o islámské fundamentalisty, vliv islámu stoupá. Tady v Evropě existuje snaha vše zjednodušovat a já vám jen chci říct, že všechno je daleko složitější. Média upřela pozornost na sever, domnívám se ale, že jihu hrozí větší nebezpečí. Víte, nedaleko mého domu stojí stadion o kapacitě 36 tisíc návštěvníků a pokud tam nějaký místní politik uspořádá shromáždění, tak ho naplní tak z desetiny, když se tam ale sejdou muslimové, je narváno. A v okolí pak čtyři hodiny před a čtyři hodiny po nastane totální dopravní kolaps. Mají opravdu velký vliv na obyvatelstvo, což je způsobeno dlouhodobou špatnou komunikací mezi malijskou vládou a obyvatelstvem, kterému nikdo nic nevysvětluje. K dispozici nejsou seriózní informace a o ty lidé stojí, takže míří za náboženskými islámskými vůdci, čímž jejich vliv na společnost sílí. Přibývá tak věřících v myšlenky koránu. Ten jim říká chovej se tak a tak, určuje jim co je a není správné. Lidé cítí, že tohle jim vláda nedokáže říct a není navíc schopná zajistit vzdělání pro jejich děti a dostatek zdravotní péče. A tak jdou za těmi, u  koho nalézají víru a perspektivu. O tomhle evropská média nepíší.

Pro nás je Mali hudebním rájem a skutečnost, že v Mali byla hudba zakázána…

… na pár měsíců…

I to je přece nepředstavitelné.

Ano, v Mali zůstává hudba skutečně velmi zakořeněná, je významnou částí naší kultury. Nemůžete lidem zabránit, aby hráli nebo zpívali. Teď například vzniklo tolik původních, nových písní o současné situaci v Mali, že mezinárodní hudební televize by je všechny jako videoklipy ani nestačily odvysílat. I přes zákaz se ale hudba nepřestala hrát. Spousta muzikantů ze severu se přestěhovala na jih – já jich znám spoustu díky své nadaci. Spolupracujeme s nimi. Za daleko horší než vlastní zákaz hudby považuji přerušení vlivu hudby na malijskou společnost, protože hudba u nás vždycky hrála významnou úlohu jako nositelka historických informací. A pro nás bylo pravdu hrozné myslet na to, co by nastalo, kdyby nastoupilo právo šaría.

Prý vám Ali Farka Touré kdysi řekl, ať jdete vlastní cestou a nepokoušíte se hrát jako ostatní. Co vám ještě poradil?

Ali byl skutečně můj velký kamarád, v roce 1998 jsme pracovali na mém prvním albu Mouneïssa. V mládí jsme bydleli blízko od sebe a jeho žena se o mne dokonce starala. Ali si na dítě, co u nich doma pobývalo dobře pamatoval a to náš vztah ještě utužilo. Po první albu jsem začala jezdit po světě a v Mali moc nežila, takže jsem Aliho nemohla tak často navštěvovat. Dost jsme si ale telefonovali a když jsem potřebovala poradit nebo se ocitla ve stresu, hned jsem mu zavolala. Nejdůležitější věc, co mi předal jako druh odkazu nebo dědictví, bylo jeho myšlení a filozofie týkající se hudby: „Dělej co si myslíš a co cítíš. Ber výhodu současnosti a nestarej se o to,  jak tvá hudba je nebo může být v budoucnu úspěšná. Hraj a nestarej se o své okolí“.

Pro dvacetiletou holku, která se najednou ocitla v showbussinesu, nevěděla jak to v něm chodí a kudy se bude dál ubírat její kariéra dost důležitá rada.

Zaujalo mně, že jste si před natáčením alba Beatiful Africa zašla pro rady k malijské griotce Dako Bagnon. Co vás k tomu vedlo?

Je to tak rok a půl, znala jsem ji už ale dávno. Napsala jsem epický příběh a chtěla ho zhudebnit v tradičním mandinském stylu. Odjela jsem proto za Dako, aby mne naučila jak pracovat s textem a hudbou, aby se epos nesl v mandinské tradici, které se Dako, patřící mezi největší žijící griotky, pořád drží. V Mali máme spoustu moderních griotů, ti toho ovšem o tradiční griotské kultuře už moc neví.

Je pravda, že na rozdíl od jiných griotek odmítá Dako zpívat za peníze?

Ano, ona pro peníze nehraje. Když za ní přijdete s peněženkou, řekne vám: „Vaše prachy mě nezajímají. Musíte být někdo nebo musíte mít důvod proto, abych vám zahrála. Nebudu vám přitom lhát a sdělím, co jste a co nejste.“ To je skutečný griotský přístup. Na něm je postaven princip předávání a zachování naší kultury.  Nedůležitější je pravda.

Rokia TraoréByla to od vás velká odvaha přemluvit hráče na koru, ngoni a balafon, aby na vašich albech hráli společně? To přece není moc obvyklé.

Žádná odvaha, protože se jednalo o můj projekt a já chci spolupracovat pouze s těmi, co chtějí spolupracovat se mnou. Zpočátku jim to znělo opravdu podivně, vymlouvali se, že je to nesmysl a také se jim moc nechtělo hrát pod vedením ženy, ale nakonec to přestal být problém. V Mali žije mnoho skvělých muzikantů  kteří se na podobných projektech rádi podílejí a pro mne není složité je přesvědčit.

Jak jste se vlastně potkala s Johnem Parishem? A proč jste se pro něho rozhodla? Bylo to po poslechu posledního alba PJ  Harvey?

Ne, bylo to na základě poslechu Johnova alba How Animals Move z roku 2002, osobně jsem ho předtím nepotkala. Vysvětlila jsem svému manažerovi, jaký si  představuji způsob práce, že bych ráda natočila zvukově odlišné album a on mě navrhl několik producentů. Byl mezi nimi i John. Poslechla jsem si jeho desku i věci, co dělal s francouzskými a italskými muzikanty a nakonec i alba s PJ Harvey. Líbil se mě zvuk i Johnova senzitivita a protože o to samé jsem stála i já, vybrala jsem si jeho.

Také mne zajímá, jak jste přišla na myšlenku Mozarta coby griota na dvoře zakladatele říše Mali Sunjata Keity.

Jednoduše, Mozart byl podle mne prostě čistý griot. Pokud nasloucháte jeho operám a ne jen historii jak je napsal, tak přijdete na to, že také evropští šlechtici vedli skladatele k tomu, aby do hudby zakomponovali vzpomínky na své pány, připomenutí toho, kým tito lidé jsou, byli a co dokázali. Úplně stejné to je u griotů.

(2013)

Foto: Yvetta Stránská

Překlad rozhovoru: Michal Černý

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět