World Music - Malý průvodce světem world music

Noa - Oblíbená zpěvačka papeže Jana Pavla II.

08.09.2011 | Izraelská zpěvačka s andělským hlasem, který učaroval samotnému papeži Janu Pavlu II. Představitelka kultivovaného popu, naděje, že i mainstream může nabídnout nevšední zážitek.


Noa, vlastním jménem Achinoam Nini, se narodila v Tel-Avivu, od dvou let žila v New Yorku, aby se v sedmnácti vrátila do Izraele. Její rodiče pocházejí z Jemenu, z tamní starobylé židovské komunity, která se od 50. let minulého století postupně stěhuje do Izraele. Má se za to, že jemenští Židé patří mezi deset ztracených, záhadami obestřených židovským kmenům. Ať tak či onak, z jejich hudební tradice stojící na krásných čistých hlasech a výrazných melodiích dnes Noa čerpá.

Noa“Názory na původ Jemenských Židů – počínaje od ztraceného kmene Danů a konče Arabským královstvím, které konvertovalo k Judaismu – se hodně různí. Všechny tyhle teorie jsou ovšem velmi zajímavé. Multikulturní povaha Izraele se pak odráží v jazyce, vlastní literatuře, muzice, tanci, kuchyni, módě a umění. Vlastně všude, kam se podíváte.“

Devětařicetiletá zpěvačka, klavíristka a kytaristka je u nás neznámá, vystoupením na Colours of Ostrava nicméně českému publiku úspěchy jakých dosud na mezinárodní scéně dosáhla jakž takž osvětlila, přestože se zdají být až příliš neuvěřitelné.

S dlouholetým spolupracovníkem, kytaristou, skladatelem a producentem Gilem Norem od prvních chvil kráčejí ke hvězdám. Do středozemního koloritu s arabskými ornamenty Noa zasazuje pop, rock i jazz s přesvědčivostí přivádějící k produkci jejího první mezinárodního alba jazzového kytarového velikána Pata Methenyho a Ruperta Hineho toho následujícího. Když šla zpívat papežovi, držel ji z jedné strany za ruku Lou Reed a z druhou Alanis Morrisett a během papežova smutečního obřadu ji italská televize požádala o zazpívání Ave Maria.

Noa„Byla to pro mne velká čest setkat se s Janem Pavlem II.  I po jeho smrti ho vnímám ho jako úžasného člověka. Papežova snaha o vybudování mostů mezi všemi náboženstvími, hlavně s judaismem byla chvályhodná,“ řekla zpěvačka.

Noa dávala přednost komornímu doprovodu Gilovy kytary a bicích to ji ovšem nebránilo přijímat pozvání od Stinga, Stevie Wondera, Bruce Springsteena, Carlose Santany, Sheryl Crow nebo Al Di Meoly. Potěšilo ji také, když ji Paul Simon nazval „izraelskou Joni Mitchell“ a režisér Steven Spielberg představil americkému presidentovi Billu Clintonovi.

Vyhledávala rovněž úzkou spolupráci s palestinskými a arabskými hudebníky: s alžírským zpěvákem Khaledem natočili Lennonovu písničku Imagine, kterou poprvé zazpívali na Světovém ekonomickém foru v New Yorku s Bonem a Peterem Gabrielem za zády.

Na otázku, jakou měli s Khaledem se svým kontroverzním nápadem odezvu, Noa odpověděla: „Velmi pozitivní, především v židovském světě a obzvlášť v Izraeli. Podobně naše společné zpívání Imagine přivítala také arabská strana, i když vím, že Khaled se od krajanů dočkal také mnoha nadávek. Neustále si proto přeji, aby lidé otevřeli svá srdce a sevřeli v rukách symboly komunikace a přátelství, a pokaždé jsem smutná, když se tak nestan.“

Noa nechyběla ani na Live 8 v římském Circo Massimo

Slyšet jste ji také mohli ve filmech Luca Bessona Johanka z Arku a Roberta Benigniho Život je krásný.

(2008)

Foto: Yvetta Stránská

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět