World Music - Malý průvodce světem world music

Daby Toure - Syn africké pouště a Paříže

11.07.2008 | Daby Toure patří mezi nejvýraznější a emotivně nejsilnější africké písničkáře současnosti, dokonce se o něm říká, že představuje africkou odpověď na Nicka Drakea a Cata Stevense. Mohli se o tom přesvědčit také fanoušci Petera Gabriela, který Toureho přizval na koncertní turné. Zasloužené pozornosti se s kytarou osamocenému Touremu dostalo rovnež na festivale Colours of Ostrava v roce 2008.


Ačkoliv pochází z Mauretánie nemají jeho písničky nic společného s pouštním blues. Mnohajazyčná hudba - vedle občasné francouzštiny s angličtinou totiž Toure spoléhá na několik západoafrických dialektů - si bere inspiraci z kulturně odlišných zdrojů, které přeměňuje do vytříbeného afropopu důvěrně pastelových barev, aniž by kompromitoval vlastní kořeny. S lahodně jemným hlasem přecházejícím příležitostně do fistule  za delikátního doprovodu akustické kytary, basy a perkusí míchá africkou libozvučnost s jazzem, akustickým folkem, reggae a západním popem.

Daby Toure se narodil v pouštním městečku Djeole na pomezí hranic Mauretánie a Senegalu. Otec lékař po politických otřesech opustil v 80. letech zemi a v Paříži, kam ho osmnáctiletý syn následoval, vstoupil do řad slavné senegalské skupiny Toure Kunda, tvořené Dabyho strýci. Daby ToureVystupoval s nimi i on, ale doma raději poslouchal Stewie Wondera a Dire Straits. Opustil obchodní školu a dal přednost hraní na ulicích a barech. Pařížská hudební všehochuť pak stála za Dabyho rozhodnutí založit s bratrancem Omarem duo Touré Touré, získávající si díky albu Ladde úspěch po celé Francii a Kanadě.

„Všichni po nás požadovali rytmickou taneční hudbu a  já přitom toužil po daleko intimnějšímu nalezení vlastní identity,“ vysvětlil Daby Touré odchod na sólovou dráhu.

Na značce Petera Gabriela Real World vydaná alba – Diam a Stereo Spirit – patří k africkým písničkářským drahokamům. „Mohu vám garantovat, že se vám obě dostanou pod kůži,“ napsali v magazínu fRoots. Daby Toure, „syn africké pouště a dítě pařížské hudební výchovy“ na to má vysvětlení: “Moje písničky jsou o předávání příjemných pocitů, zbavují posluchače alespoň na chvíli frustrací z okolního světa, dokonce i tehdy, když nerozumí mých textům.“

(2008)

Foto: Yvetta Stránská

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět