World Music - Malý průvodce světem world music

Analogue Birds - Pouliční orgasmus

09.01.2010 | Na otázku, jak stará je australská dřevěná trouba didgeridoo, odpovídají lidé ze starobylého národa Aboriginů rovněž otázkou:“Víš jak je starý strom?“ O lecčems vypovídá také následující příhoda: když vědci zkoumali zvuk uvnitř země, kdy mikrofony spustili nejblíže k zemskému jádru, uslyšeli „všechen zdroj životní síly, hluboký, vibrující zvuk původních kořenů lidstva, zvuk Stvoření“ a jednomyslně ho přirovnali k didgeridoo.


Analogue BirdsPatří k nejrozšířenějším tradičním nástrojům této planety. Svět didgeridoo přijal za své a přenesením z vesnic  do moderních velkoměst z něho učinil globální nástroj. Tím ho však odstřihl od jeho přirozeného prostředí a původního uplatnění v tisíce let starých léčebných rituálech, slavnostech a obřadech, během nichž didgeridoo představovalo posvátného zprostředkovatele mezi přírodou a západoaustralským národem Aboriginů. Začleněním do New age, rocku a popmusic  se ve zcela odlišných dimenzích ocitl také zvuk didgeridoo, k čemuž přispělo nešťastné přesvědčení, že se na něj může naučit málem každý. Mezi Aboriginci je třeba dodnes nepřípustné, aby na didgeridoo hráli ženy (respektovala to i Madonna během australského turné) a za uznávaného hráče je považován muž s desítky let trvající praxí. Přestalo také platit, že musí být vyrobeno pouze z kmene eukalyptu vyžraného termity a v Evropě se začalo proto vyrábět skoro ze všeho. To je však ta komerčnější stránka věci, pozitivní na tom je skutečnost, že nová hráčská technika přizpůsobující se například elektronice a elektrickým kytarám, uvedla didgeridoo do 21. století. Hudebníci, kteří to s ním mysleli vážně zajížděli za studiem do Austrálie a kombinovali vlastní osobitý přístup s původním, což často vedlo k velmi zajímavým a v mnoha směrech originálním nahrávkám. Německé trio Analogue Birds didgeridoo zkombinovalo s baskytarou, bicími a nasaplovanými zvuky a jeho zvuk uvedlo do zcela nového rytmického kontextu, o kterém cosi vypovídá název posledního alba: handnmouthmadedrumnbassdubbreaktrance. Koncerty a pouliční vystoupení Analogue Birds dokáží i nepřipraveného posluchače strhnout a omámit.

Což se zas tolik neliší od zkušenosti jednoho z nejlepších australských hráčů Martina Atkinse: “Po nočním vystoupení u ohně za mnou přišla jedna velmi vzrušená žena s tím, že právě prodělala orgasmus.

(2008)

Foto: Yvetta Stránská

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět