World Music - Malý průvodce světem world music

Strovilos

Trio Tekke

World Music Network

08.11.2020 | Předpoklad, že Trio Tekke samou aktivitou spíš vyhoří, než by vyhaslo, potvrzuje nové album.


Pořád přitom platí, že se jeho hudbě zdráháme říkat rembetiko a není od věci, že odvahu k tomu nemá ani trio. Z tohoto pořadu skupinu dobře známe, víme tedy, že žije v Londýně a tvoří ji dva Kypřané, kterým sekundují britský baskytarista a italský bubeník Dave De Rose, známý z nahrávek Rokie Traoré nebo Mulatu Astatkeho.

Řecký národní styl rembetiko zůstává pro Trio Tekke základem, stejně tak zvuk louten tzouras a baglama, nedávalo by jim ale smysl nepřizpůsobit je v autorských skladbách době a situacím. Takže účast třech řeckých zpěváků jde za natáčením v Aténách a občasné využití syntezátorů za globálnějším přijmutím psychedelie. Tam, kde na předchozím albu stačila členům k rozmlžené zvukové náladě kyperská brandy zivana, teď rozeznívají rejstříky samplů a varhan.

Strovilos si máme přeložit jako větrný vír, ale ne síly tornáda, spíš předzvěsti neklidu visící ve vzduchu.  Zatímco v minulosti Trio Tekke nešetřili ostrou politickou kritikou, na novém albu vypouštějí spíš mlhovinu zasněných, až existencionálně romantických pocitů. Nebo, jak se zpívá ve skladbě Tempest of the Dawn, bloudí za soumraku, zjišťují, že jim v mysli cosi bubnuje a ptají se, jaká příšera za tím stojí.

Whirlwind je z rodu pinkfloidovského Wish You Were Here: na obloze kde létají orli a od slunce se dočkáte polibku, hledají svého zemřelého blízkého přítele Yiangose s rozevlátými zlatými vlasy.  

(pro Český rozhlas)

World Music Network

Jiří Moravčík

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět