World Music - Malý průvodce světem world music

Every Child is a Prophet (2020)

Marthe Valle

Kirkelig Kulturverksted

08.11.2020 | Říkají mi Zorba. Bosý tančím mezi stany a šlapu po bolesti. Nemám minulost. Jsem uprchlík? Ano, jsem.


S propuknutím korovinarové epidemie bylo jasné, že spousta bohulibých projektů půjde stranou a ty nejpalčivější problémy zmizí na čas z drobnohledu. Bavili jsme se fotografiemi z liduprázdných ulic evropských metropolí a zcela zapomněli, že existují i jiné obrázky. Ty z přeplněného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos patří k nejotřesnějším, přímí svědci a světové agentury dokonce mluví o nelidských podmínkách, ve kterých tu bez zdravotní péče a na pokraji hladu trpí hlavně děti. A těm norská zpěvačka Marthe Valle věnovala album Every Child is a Prophet, natočené se syrskými hudebníky a skladateli za podpory norského ministerstva zahraničí a proslulého, na lidská práva zaměřeného labelu Kirkelig Kulturverksted.

„Ve svém ostrovním vězení na Lesbu jsou nuceni žít v děsivém prostředí, vystaveni neustálému násilí, nedostatku svobody a práv přiznaných migrantům, žijí. Vzhledem k přímému porušování lidských práv a vážným lékařským a psychiatrickým problémům, kterým čelíme každý den, je zřejmé, že tábor Moria je v krizovém stavu,“ napsala v otevřeném dopise organizace Lékaři bez hranic a Marthe se k ní přidala s výzvou: „Otevřeme svá srdce a začněme se chovat jako lidské bytosti. Každé díte je prorokem, ať už se narodí v nemocnici nebo ve stanu.“ Z její strany nejde o soucitný humanismus na dálku: už před lety se úspěšná popová zpěvačka vydala do tábota pracovat jako zdravotní sestra.

„Je obtížné si představit co se s lidskými životy v táboře děje. Cítím se často naprosto bezmocná a proto jsem se spojila se syrskými hudebníky a básníkem Adnanem Alaoda a v Istanbulu jsme natočili album, které snad lidem otevře oči,“ řekla Marthe, autorka většiny skladeb a překladatelka arabských textů do angličtiny.

(pro Český rozhlas)

Kirkelig Kulturverksted

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět