World Music - Malý průvodce světem world music

Love Letters (2020)

Anoushka Shankar

Mercury KX

08.11.2020 | Zranitelnější ženské rozjímání abyste pak pohledali.


Zprávy o bolestivém rozchodu s manželem, britským filmovým režisérem Joe Wrightem, s nímž má indická sitaristka dva syny, a prodělané hysterektomii, nejsou z těch, od kterých byste čekaly, že někomu pomohou najít v sobě rozhodnutí, stát se znovu sebou samým. Ale znáte umělce. A tak šestiskladbové epíčko přesahuje většinu toho, na co jsme po zprávách čekali a na co se připravovali. Je krásné, smutné a z povahy událostí, které mu předcházely, až odzbrojujícím způsobem upřímné. Něco na způsob milostného dopisu, povzbuzení a rozmýšlení nad uzdravením ze ztrát, vedoucí dokonce Anoushku poprvé ke zpěvu. V sitarem rytmicky zdramatizované skladbě Space dost naštvanému: „Teď už je tu místo jen pro mne. Pro tebe žádné“.

Vepsat do záhlaví komorní pop se sitárem, od pravdy se nevzdálíte, pořádný kus z ní ale uberete: pro tak intimní hudební vyjádření se kolonky vlastně hledají těžko. Zatímco otec Ravi Shankar emoce tařka výhradně předkládal ve formě instrumentálních rág, Anoushka jeho vizi pomáhat zlepšovat svět převedla také do slov. Na předchozím albu Land of Gold z pocitu bezmocnosti a soucitu s uprchlíky. Působivě na něm zpívala německá písničkářka tureckého původu Alev Lenz, kladoucí znovu za Anoushku emocionální otázky. „Vím, že je mladší než já. Také ji říkáš, jak krásné má oči?,” obrací se za ní na bývalého manžela v nádherné skladbě Bright Eyes.

Byla to také Alev, která Anoushku přesvědčila k využití textů napsaných v těžkých chvílích a čistě ženské sestavě, zahrnující renomované studiové inženýrky, výtvarnici Azeemu Nur a famózní zpívající čelistku Ayannu Witter-Johnson, nejmocněji znějící ve skladbě Those Words, zhudebněné básni o paměti a ztrátě, zpívané v paňdžábštině indickou hvězdou Shilpou Rao.

Ani v Loveable Anoushka nic nerozebírá, jen se ptá: „Jsem pro tebe pořád dost dobrá, i když mě nechceš a nemiluješ?“.  V dokonalé vokální harmonii se sladila s francouzsko-kubánskými dvojčaty Ibeyi a elektronikou. Zranitelnější ženské rozjímání abyste pak pohledali.

(pro UNI)

Mercury KX

Jiří Moravčík

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět