World Music - Malý průvodce světem world music

The Dancing Devils of Djibouti (2020)

Groupe RTD

Ostinato Records

05.11.2020 | Tak schválně: kde leží Džibutsko? A pro toho, kdo netipoval a prstem na mapu zamířil do Afrického rohu přesně, máme ještě záludnější otázku: kolik tamních hudebníků znáte? Nikoho? Nepropadejte panice, zná je málokdo; lépe řečeno vůbec nikdo.


A ti co tvrdí opak, musí mít vousy až na zem, namísto hlavy encyklopedii, nebo se jmenovat Vik Sohonie a tím pádem vlastnit povolení k návštěvě archivu Radia RTD, kam normální smrtelník ani nenakoukne. Majitel amerického labelu Ostinato šel drze ještě dál: požádal úřady o nahrávání se státníkapelou Groupe RTD; jako všechny v zemi podřízenou přímo prezidentovi.

Po složité byrokracii dostal Sohonie tři dny, ani o hodinu déle, nucený podepsat lejstro o zákazu žvýkání khatu. Pak teprve mohl s muzikanty vejít do studia a natočit první mezinárodní album v dějinách Džibutska. I naše vojenské kapely dokážou ráno mašírovat po hradním nádvoří a večer vyhrávat na plese, u Groupe RTD nastává problém v tom, že si je nedokážeme představit ani v jedné z takových rolí. To když vlastně nechápeme, jak se dá vystoupit z tak taneční jízdy silných somálských vlivů, arabské melodiky, Bollywoodu, reggae, raného amerického jazzu, twistu a popu s kvílejícími syntezátory, navléct se do uniformy a odjet s vážnou tváří na letiště vítat politické hodnostáře.

Jestli to ale nebude tím khatem, protože jiné vysvětlení ani snad není. Znamená to hlavní důvod album poslouchat? Ne, i kdybyste vše nakrásně netušili, bavilo by vás stejně, a určitě hodně, jenom by vám nepřestalo vrtat hlavou, do jaké doby tu hudbu zařadit. Zní totiž jako cokoliv od 60. let dodnes a přitom vůbec ne jako retro. Trumfovým esem zdají se být jednoznačně zpěváci – mladá Asma Omar a o něco starší Hassan Omar Houssein – saxofonisté, kytarista, který se snad musel narodit na Jamajce, a hráč na klávesy. Sečteno a podtrženo: tak příjemně odvazovou hudbu z maličké pouštní země, kde mají vojenské základny všechny mocnosti planety, čekal asi málokdo.

Ostinato Records

(pro UNI)

Jiří Moravčík

 

Zpět