Live At Womad 1985 (2019)
Nusrat Fateh Ali Khan and Party
Real World
02.01.2020 | Každý jistě zažil koncert, na který do konce života nezapomene, i kdyby chtěl.
Málokomu se ale poštěstilo být u absolutního prožitku, kdy se zároveň lámaly hudební dějiny. 20. července 1985 se na podium festivalu Womad těsně po půlnoci usadila početná skupina z Pákistánu, vedená Nejjasnější hvězdou qawwali, kterýžto titul i těm co chtěli slyšet jinou hudbu než rovněž uváděné New Order, The Fall nebo Pogues, říkal pramálo – zkrátka organizátorům důvěřovali. Kde by mohli tušit, že Nusrat je během následujících bezmála čtyř hodin přepraví do míst, o kterých dosud neměli ponětí, že projdou transcendentální zkušeností se súfijským mysticismem a kdo prý nezkameněl v úžasu nebo naopak nechal tělo napospas hudbě, na konci plakal.
Reference pamětníků jsme hltali a možnost být u toho záviděli, bez představy jak první Nusratovo vystoupení mimo domov vlastně znělo. „Slyšeli jsme pákistánskou odpověď na Pavarottiho,“ nechal se třeba unést zakladatel Womadu Peter Gabriel, jehož label Real World po celá léta v archivu schovaný záznam nyní vydal.
Gabrielova kombinace objevitelského ohromení a srovnávacího zdůraznění hlasové neobyčejnosti asi nejlépe vyjadřuje pocity přítomných, prožívajících první setkání s tranzovními zpěvy qawwali, pasovanými o něco později na jeden z nejpopulárnějších proudů world music, a Nusrata, který předčasně zemřel v roce 1997, na jeho celosvětového velvyslance.
Usazená Nusratova skupina – nazývaná party – čekala v rozjímání na start koncertu tři minuty a hlas na který nelze být připraven se v úvodní skladbě Allah Ho Allah Ho otevřené melodií harmonia, tleskáním a bubínky tabla, ozval po dalších třech. Chvála Boha, jenž přebývá ve všech lidských srdcích trvala minut dvacet pět a ačkoliv nikdo z posluchačů nerozuměl slovům, od nejednoho z nich jsme se v minulosti dozvěděli, jak hluboce ho zasáhla. Album pokračuje dalšími třemi úchvatnými skladbami, včetně Nusratova vzácného zpěvu paňdžábské písně ghazal Biba Sada Dil Mor De, milostného vyznání se známým textem: „Pokud vás nemohu vidět, vraťte mi prosím mé srdce.“
(pro UNI)
Jiří Moravčík