World Music - Malý průvodce světem world music

Lust (2019)

Louisa Lyne

Maestro Music

31.12.2019 | Hudebních lásek na první pohled známe až příliš. Většina ale brzy vyprchá nebo z nich na sto honů čiší módní kalkul, klouzají po povrchu.


To není případ švédské zpěvačky. Ačkoliv nepochází z židovského prostředí, židovskou historii a kulturu studovala na švédských a britských univerzitách a co je pro ni nejpodstatnější, dokonale ovládá jazyk jidiš, ve kterém skládá a zpívá své písně, dovedně přeskakují od tradice k popu a na albu Lust (Chtíč) dokonce s příměsí elektroniky. Jinak ji stále doprovází  akustický ansámbl Di Yiddishe Kapelye.

A mimochodem: jidiš je ve Švédsku považován za jeden z šesti menšinových jazyků, takže o publikum nemá Louisa nouzi a působí v zemi jako velvyslanec jidiš kultury. Ví se o ní však i ve světě a jejímu přesvědčení o radostnější, méně skličující hudbě podlehlo mnoho zajímavých hostů. Třeba izraelský hitmaker Idan Raichel, hráč na koru Maher Sissoko nebo slavná kolumbijská zpěvačka Marta Gómez.

„Zacházejme s jidiš jako s jakýmkoliv jiným jazykem a stejně tak s hudbou s ním spojenou. Proto na Lust používám hammondky, pěvecké sbory, elektroniku, reggae se proplétá s kubánskými rytmy a zpíváme ve švédštině, španělštině a hebrejštině. To je pro mne budoucnost jidiš hudby,“ říká Louisa Lyne.

Maestro Music

Jiří Moravčík

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět