World Music - Malý průvodce světem world music

Philosophers, Poets and Kings (2019)

Kate Rusby

Pure Records

31.12.2019 | Nic nenasvědčuje tomu, že by anglický folk nedržel krok s dobou.


Zůstávají v něm konstanty – třeba na starých lidových baladách z rodného  Yorkshiru lpící Kate Rusby, patřící ke kráskám, které renesanci anglického folku v 90. letech nastartovaly. Dodaly mu mladický půvab, zbavily starobylosti a narušily tak jeho dosavadní přežívání. Všechny skladby nového alba Philosophers, Poets and Kings – i ty autorské – čerpají z tradic Yorkshire a i přes zpěvaččiných 45 let znovu přinášejí důvěrně známou holčičí „konejšivě klidnou sílu“.

Kate Rusby přicházela na chuť elektrickým kytarám  na předchozích sedmnácti albech postupně, po svatbě se severoirským kytaristou a  banjistou Damienem O´Kanem už spíš překotně, s otevřeností inovovat křehký zvuk. Na polovině skladeb třeba slyšíme syntezátor Duncana Lyalla a bubeník Josh Clark vyměnil košťátka za paličky.

Dne 14. července 1838 postihla vesnici Silkstone v Yorkshire tragédie, která otřásla celou Anglií: uhelný důl Huskar Pit zaplavila nečekaná bouře a pod zemí zemřelo 26 dětí, kdy nejmladšímu bylo teprve sedm let. Královna Viktorie nechala zřídit parlamentní komisi odhalující hrůzné pracovní podmínky a o čtyři roky později vyšel dekret zakazující práci v dolech ženám a chlapcům mladším deset let. „Prosím poslechněte si mou ukolébavku, ale neplačte,“ zpívá Kate Rusby za doprovodu šestadvacetičlenného dětského sboru ve skladbě Halt the Wagons, jímavé připomínce neštěstí odehrávající se kousek od jejího domova.

Pure Records

Jiří Moravčík

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět