World Music - Malý průvodce světem world music

Pauanne (2019)

Pauanne

Nordic Notes

31.12.2019 | Trio vkládá do své hudby archivní nahrávky starých zpěváků a konfrontuje minulost s dneškem, až vás napadne, jak je lidstvo v podstatě nepoučitelné.


Podle Pauanne by se dalo předpokládat, že pokrok a věda vysmívané lidové pověry pohanských časů uvedou na pravou míru, namísto toho jsme svědky jejich aplikace do 21. století. Pravděpodobnost, že budete mít jako za souseda někoho s odporem vůči cizincům je vysoká a zatímco předci obavy z nebezpečnosti neznámých lidí přičítali čarodějnictví, my rase, původu a náboženskému vyznání. Ani vnímání žen se prý moc nezměnilo: když docela nedávno polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke prohlásil, že ženy musí nutně vydělávat méně, protože jsou slabší a méně inteligentnější, nasadil tím tón mužských šovinistů udávaný před mnoha stoletími. Houslistka Kukka Lehto jim ironicky kontruje skladbou Akkojen Hommia (Ženská práce): připomínkou zákona ze 17. století zakazujícím mužským pást krávy s odůvodněním, že jimi byli až přespříliš přitahováni.

Hráč na hammondky a programátor Tero Pennanen s  bubeníkem Janne Haavisto ve skladbách dominující houslistce Kukka Lehto pomáhají vyjít naproti modernímu uchopení starobylé hudby vklady minimalismu, rocku a elektrotranzu a není divu, že trio Pauanne v lednu ve finských cenách Etnogale vyhlásili nováčkem roku 2018.

Nordic Notes

Jiří Moravčík

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět