World Music - Malý průvodce světem world music

Sounds Of Mirrors (2018)

Dhafer Youssef

Anteprima

11.01.2019 | Óda na přítelství


„Mysticismus je o duchu a hudbě, ne o víře v sebe sama. Mé kompozice a improvizace se bez přemýšlení zrodily z intuice, považuji je za druh osvícení," řekl tuniský zpěvák a loutnista Dhafer Youssef a dodal, že nové album je víc meditativní a duchovní, než ta předešlá.

Duchovního napojení na Sounds of Mirrors dosáhl Dhafer Youssef s s famózním indickým perkusistou Zakirem Hussainem, francouzským hráčem na tabla Stephanem Edouardem, tureckým klarinetistou Hüsnü Şenlendirici a norským kytaristou a programátorem Eivind Aarset.  „Měl jsem pocit, že naše duše jsou spojeny. Odrážejí se jako v zrcadle," vyznal se Dhafer. Téma zrcadlení pro něho není nové: už v roce 2007 uvedl album Glow citátem súfijského básníka Rumího o universální lásce: „Chci tě držet blízko jako loutnu, abychom mohli plakat láskou. Raději bys házel kameny na zrcadlo? Já jsem tvé zrcadlo, a tady jsou kameny."  Rumího sice u nového alba nezmiňuje, universální láska a moudrost z něho ovšem prýští všemi směry.

Po spolupráci se Zakirem Hussainem toužil Dhafer dlouho a album spolu začali natáčet v Bombaji, nicméně pokračovali v Istanbulu a při závěrečném mixu ve Švédsku bylo zřejmé, že indická linka vzala za své a hudba se překlopila v ódu na přátelství.

Anteprima

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět