World Music - Malý průvodce světem world music

Ääneni Yli Vesien (2018)

Okra Playground

Nordic Notes

26.08.2018 | Tradice není pro skupinu otázkou jak s ní naložit, nebo naopak ji ignorovat, ale spíš výzvou, jak se téhle otázce vyhnout.


Do autorských skladeb tradici zatahuje spíš tím, že se v ní její členové narodili, studovali ji a jako hudební vyjádření je jim nejbližší. Čekejte také rock, pop a elektroniku. Zprvu se jen při poslechu, v očekávání co přijde, chvějeme napětím, protože něco zkrátka přijít musí, to je zřejmé, vždyť vzduch je toho plný. Pak nastane sonický zvukový výbuch, co vás přilepí doslova ke zdi a nastává chvíle se ptát: existují pro Okra Playground vůbec nějaké katarzní hranice?

Podle všeho to vypadá, že tři roky starým debutem Turmio skupina vyslala pouhý průzkumně - reklamní balonek. Něco v tom smyslu, pokud se vám to bude zamlouvat, dobře, příště to už rozjedeme v plné elektrorockové parádě. A tak se stalo, stvrzeno novým albem Ääneni Yli Vesien ( My Voice Over the Water).

Citeru kantele podle finského národního eposu  Kalevala poprvé z čelisti velké ryby  a vlasů krásné dívky vyrobil neohrožený pěvec Väinämöinen. Kantele existuje v mnoha velikostech a s rozdílným počtem strun. Má velmi jemný a krásný zvuk, který zpěvačky občas filtrují přes elektronické efekty. Občas hodně drsně, to když se dotýkají současných témat. Například fake news, které se na nás valí ze všech stran, napadají naší mysl, způsobují zmatek a dokážou uškrtit bez rukou.

(pro Český rozhlas)

Nordic Notes

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět