World Music - Malý průvodce světem world music

Harmonograph (2018)

False Light

Wreckord

24.06.2018 | O pádu Babylonu


Po falešných světlech, navádějících lodě na útesy, aby mohly být následně vyrabovány, se pojmenovali dávno před Brexitem. Falešným zprávám, nyní bohapustým lžím, dnes podléhají milióny lidí, akcelerace druhého alba politickým směrem se proto leadrům kapely Samovi Carterovi a Jimovi Morayemu nabízela. Kdepak, na tohle si konzervativní britský folkrock moc nepotrpí, ne každý touží být přímočarým Billy Braggem, nicméně nezatracujme ho: Britové jsou machři ve schopnosti nacházet v příbězích tradičních písní paralelu se současností.  "Nastal tak dlouho očekávaný den a všichni obchodníci  stojí v úžasu k čemu došlo. Zatrubte z hory Sion, Kristus se podruhé vrátil," zpívá se v rockové verzi písně Babylon z anglické občanské války a sbor dojem ironické analogie s brexitovskou Británií zvyšuje:"Babylon nadobro padl".

Námořnická pověra o strašném neštěstí plynoucím z přítomnosti jakéhokoliv zlořáda na palubě, má v baladě William Glenn, na rozdíl od politiky, jediné řešení: šup s ním do moře. "Vítr a moře se uklidnily a my mohli dál bezpečně plout," hlásí Carter za doprovodu akustické kytary.

Starý dobrý folkrock blahé paměti 60. let vstoupil s False Light do 21. století - málem reklamní slogan debut Salvor charakterizoval přesně. Každý znal artrockovou minulost Morayeho a kytarové schopnosti  Cartera, takže vale "páprďáckému" folkrockování nikoho tolik nezaskočilo a dočkalo se velmi příznivého ohlasu. Naplnit očekávání dvojky nemělo být těžké, odvahu už přece False Light prokázali, něco málo se v opětném převzetí tradičního materiálu přesto zadrhlo. Může za tím být náš obdivný šok z razantního nástupu, i tak spíš vnímáme posuny v detailech než v celku: funky  instrumentálku The Ombudsman byste asi nečekali, lehce country evokující kytary v Murder of Maria Marten asi taky ne. Klávesami podpořená Black Velvet Band zasvítí v katalogu každé dobré americké poprockové kapely; ne nutně Eagles, zvukové vodítko ale máte. Serving Man Become a Queen - krvavá balada o zradě, ponížení a pomstě - je z téže líhně, jen britštější.

Noví členové - melodeonista Archie Churchill-Moss, baskytarista Barnaby Stradling a bubeník Stuart Provan - patří k absolutní anglické extratřídě a krátkodobé projekty nevyhledávají. O budoucnost False Light ale rozhodnou jiní.  Prozatím, jak praví klasik: u mne dost dobrý.

Wreckord

(UNI)

Jiří Moravčík 

Zpět