World Music - Malý průvodce světem world music

World Spirituality Classics 1: The Ecstatic Music

Alice Coltrane Turiyasangitananda

Luaka Bop

19.09.2017 | Extatická gospelová mše z hinduistického ašrámu


Poprvé zveřejněné unikátní propojení gospelu z baptistických kostelů, hinduistického božského rozjímání a krišnovských manter pod nátlakem syntezátoru zní i po třiceti letech neuvěřitelně aktuálně a moderně.

Americká klavíristka, harfenice a skladatelka Alice Coltrane prošla po smrti manžela, geniálního jazzového saxofonisty Johna Coltrana, duchovní transcendencí. Aby se zbavila těžkých depresí, halucinací a úbytku váhy, hluboce se upnula ke starobylému védskému náboženství. Naplno, protože hinduistickými meditacemi procházela už předtím s manželem a společně je zanášeli do svého neobyčejného kosmického jazzu.

V 70. letech přijala nové jméno Swamini Turiyasangitananda (The Highest Song of God) a v roce 1983, kdy se nadobro odstřihla od světského života, protože přebývání v pozemských záležitostech pro ní představovalo utrpení, založila v horách Santa Monica duchovní centrum Sai Anantam Ashram, které vedla až do své smrti v roce 2007. Každou neděli pořádala hudební mše a se členy ašrámu sborově zpívali zbožné hinduistické písně bhadžany. Věčná experimentátorka je však proměnila v naprosto fascinující verzi chvály boha protkanou gospelem, blues, jazzem a elektronickou hudbou. Oblečená v oranžovém sárí usedala za hammondky, střídané syntezátorem a zpívala, což od ní ještě nikdo předtím neslyšel. Přítomní se k ní přidávali s perkusemi a společně upadali do vytržení. Záznamy z mší Alice Coltran Turiyasangitananda vydala na čtyřech kazetách a rozdávala výhradně obyvatelům ašrámu, takže se na veřejnost prakticky nedostaly; a když ano, sběratelé za ně byli ochotni položit na stůl klidně i přes pět set dolarů.

Loni rockový hudebník David Byrne a majitel labelu Luaka Bop požádal děti Alice Coltran Turiyasangitananda o svolení a světu dosud neznámé soukromé nahrávky v remasterované podobě vydal na kompilačním albu World Spirituality Classics 1: The Ecstatic Music of Alice Coltrane Turiyasangitananda.

Luaka Bop

Jiří Moravčík

Zpět