World Music - Malý průvodce světem world music

Vamos A Guarachar! (2016)

Orkesta Mendoza

Glitterbeat

16.12.2016 | Pojďme tančit!


Hrají vše od Vlacha po Bacha, říká se o našich orchestrech a ne vždy to znamená pochvalu. Znáte to, na taneční zábavu dobrý, ale poslouchat takový orchestr doma z nahrávky, to může být někdy peklo. Hudebník a skladatel Sergio Mendoza, jeden z největších inovátorů arizonské hudební scény a vůdčí osobnost skupiny Calexico, má pro orchestry slabost a nadmíru s nimi splňuje oba požadavky, takže na jeho hudbu můžete tančit a zároveň ji s napětím jen poslouchat. Název alba proto v překladu znamená jasný povel - Pojďme tančit!

Segio Mendoza se narodil v pohraničním městě Nogales, napůl americkém, patřícím do Arizony a napůl mexickém, to když těsně sousedí s městem Nogales Sonora. Má mexické předky, ale také papíry na to, že je Američan, jak vždycky tvrdil ve vyhrocených situacích, kdy byl konfrontován s miliony ilegálních mexických přistěhovalců. Těch, kteří jsou tak velkým trnem v oku Donalda Trumpa a před kterými by už stávající zeď mezi Spojenými státy a Mexikem ještě víc rozšířil a zvýšil. "V ničem by mu to nepomohlo a pokud jde o hudbu, už vůbec ne. V Arizoně všichni poslouchají mexickou hudbu a nevezme jim ji ani Trump," tvrdí Mendoza.

Vyrůstal v prostředí, kde se přirozeně prolínal americký rock a mexické styly a nikdy mu nepřišlo nic divného na tom, že takovou hudbu poslouchal a nakonec i hrál. Zanášel ji do alb skupin Calexico, Devotchka a Giante Sand, kde byl spíš za rockera, svůj osobní sen si ale plnil s velkými orchestry, takovými, které by hrály mambo, cumbii, salsu, rancheras a mariachi a přitom se nepřestaly zajímat o rock a psychedelii. O tom je i nové báječné album. Hostují na něm členové Calexico, Camilo Lara, zpěvák elektro projektu Mexican Institute of Sound a přítomen je i Mendozův věrný vokalista Salvador Duran.

Mambo přivezl z Kuby do Mexika ve 20.letech minulého století Pérez Prado, přezdívaný Král mamby. Vysoce taneční styl vznikl na Kubě mixem africké, karibské a evropské hudby a v Mexiku se do něho ještě namíchaly nejrůznější latinsko-americké a mexické vlivy.

Pro Sergio Mendozu ideální a lákavá hudba se kterou mohl dál experimentovat. Až do té míry, že si jeho orchestr vysloužil přezdívku Sex Pistols mamby.

Glitterbeat

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět