World Music - Malý průvodce světem world music

Turmio (2016)

Okra Playground

Nordic Notes

05.07.2017 | Tři skvělé finské zpěvačky, zároveň výrazné písničkářky a hráčky na starobylé finské tradiční nástroje a mužská kapely za nimi. Dohromady Okra Playground, nový objev finské world music.


 

Okra Playground vedou tři zpěvačky a hráčky na starobylé tradiční nástroje. Maija Kauhanen, Essi Muikku a Päivi Hirvonen jsou zároveň písničkářkami s vlastními kariérami a se třemi hudebníky se na spolupráci dohodly během studií na věhlasné Sibeliově akademii v Helsinkách. A teď, co jsou ty starobylé nástroje. Samozřejmě se jedná o finský nástroj citeru kantele. Tu podle finského národního eposu  Kalevala poprvé z čelisti velké ryby  a vlasů krásné dívky vyrobil neohrožený pěvec Väinämöinen. Citera kantele existuje v mnoha velikostech a s rozdílným počtem strun. Má velmi jemný a krásný zvuk, který zpěvačky skupiny Okra Playground občas filtrují přes elektronické efekty. Podobně si počínají také s dalším starým nástrojem, dvou nebo třístrunnou lyrou jouhiko.  

 

Tři zpěvačky a hráčky doplňují baskytarista, perkusista a klávesista a pokud jde o repertoár, část jsou moderně upravené tradiční skladby a zbytek tvoří autorské. Podobně je to s texty. "Některé jsou velmi staré, ale my si je upravili pro dnešek a postupně začali psát vlastní texty," tvrdí členové skupiny žádající si do budoucna o naši pozornost.

Nordic Notes

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět