World Music - Malý průvodce světem world music

Africa Rekk (2016)

Youssou N´Dour

Sony Music

04.07.2017 | Neoficiální ambasador černého kontinentu a podle magazínu Times jeden z nejvlivnějších lidí planety. Kariéra senegalského zpěváka, velikána moderní africké hudby, je v posledních letech provázána s politikou. Nové album Africa Rekk (Africa Only) proto nemá dřívější objevné parametry a vyznívá hlavně jako mezinárodní popový manifest pro mládež ze Senegalu a africké diaspory.


Během pětatřicetileté hudební kariéry se chudý a povážlivě nevzdělaný Youssou N´Dour z předměstí senegalské metropole Dakar vypracoval do pozice respektovaného afrického vůdce pracujícího pro OSN a UNICEF.  V Senegalu vlastní nejčtenějších noviny, rozhlasové a televizní stanice, provozuje banku a je brán za úspěšného obchodníka. Na rozdíl od jiných hudebníků rodný Dakar nikdy neopustil a investoval hodně peněz do nahrávacích studií a koncertních klubů otevřených začínajícím hudebníkům. Podporoval výuku jazyka wolof ve školách a má značný vliv na hudebním dění v zemi. V roce 2012 Youssou N´Dour neúspěšně kandidoval na senegalského presidenta, nakonec se stal ministrem kultury a po odstoupení přijal post poradce vládnoucího presidenta Macky Salla.

S Youssou N´Dourem zůstane navždy spojen novodobý městský styl mbalax, který se svou skupinou Super Étoile de Dakar v podstatě vynalezl. Poslední album Dakar Kingston vydal v roce 2010 a se záluskem na politickou kariéru na něm použil nejuniversálnější africký hudební jazyk: reggae.

Africa Rekk vzdává hold mládeži, podle osmapadesátiletého Youssou N´Doura největšímu bohatství Afriky. Mládeži patří většina výzev, střídáním jazyku wolof s angličtinou a francouzštinou ale hvězdný Senegalec míří také k mezinárodnímu publiku. 

Skladba Be Carefull obecně varuje dívky před "neznámými muži", ve Food For zpěvák sní o potravinách dostupných pro všechny a Exodus zní jako odkaz dávné myšlenky Boba Marleyho o nezávislosti Afriky.

Panafrické album stojí na propojení mbalaxu se západním popem a zdobí ho zpěvákovy duety s hvězdným americkým rapperem senegalského původu Akonem a zpěvákem  Fally Ipupa z Demokratické republiky Kongo nebo spolupráce s elektro producentem Spotless z Nigérie a skladatelem Hakimem Abdulsamadem, Američanem žijícím dnes v Gambii.

V dnešní Mozaice uslyšíte například skladby: Money, Money, Food For All, Exodus, Be Carefull, Gorée.

Sony Music

Jiří Moravčík

Zpět