World Music - Malý průvodce světem world music

Samba (2017)

Vieux Farka Touré

Six Degrees

07.10.2017 | Jaký otec, takový syn. U Vieuxe Farka Tourého to neplatí: otec, slavný kytarista a napůl Tuareg, z něho chtěl mít vojáka a vychoval ho proto mandinský griot, hráč na koru Toumani Diabate. Z hudby Viexue je to slyšet i na novém albu.


Vieux je na cestě stát se stejnou legendou jako jeho otec, jeden nejvlivnějších afrických kytaristů všech dob a spolutvůrce hudebního stylu nazývaného pouštní blues.  Legendou určitě ano, hudebně se ale Vieux od otce vzdaluje: "Otec hrával pouštní blues, kdežto já pouštní rock."  A na novém albu k tomu jako v minulosti přidává funky a reggae. Natáčel ho v New Yorku v rámci volné série Woodstock Sessions, kdy je ve studiu přítomno publikum.

Název alba neodkazuje k jihoamerickému hudebnímu stylu, Sambou podle tradice v Mali pojmenovávají druhorozené syny a znamená to nebojácný, nikdy se nevzdávající a za žádnou cenu neutíkající před jakoukoliv hrozbou. Ve staré skladbě Samba Si Kairi předávané v rodině po staletí se také zpívá, že Samba je obdařen štěstím, které přenáší na druhé. 

Vieux nadále žije v Mali a v tamní netěšené situaci, kdy se země díky válce, terorismu a chudobě dostala do velkých problémů, má prý dvě možnosti: modlit se, aby Bůh Mali pomohl nebo o nich zpívat a povzbuzovat obyvatele k neztrácení naděje. Skladbu Homafu Wawa věnoval lidem bránící se před okupací džihádistů a hlavně ženám postiženým násilím.

Ve skladbě Nature varuje před nebezpečným ničením přírodních zdrojů, kácením lesů a zbytečnému lovu zvířat. "V lesích už skoro žádná nezbývá. Musíme být k posvátné přírodě šetrní, aby nám pomohla přeží," zpívá Vieux.

Doprovází ho obvyklá sestava: bubeník a perkusista Mamadou Kone , baskytarista Marshall Henry a hráč na loutnu ngoni Maffa Diabate. Mezi hosty se objevil dlouholetý otcův kytarista Afel Bocoum, doprovázející Vieuxe v krásné akustické písni Ni Negaba a návštěvu studia si nenechal ujít ani dávný přítel a spolupracovník, izraelský klavírista a zpěvák Ida Raichel. Slyšíme ho ve dvou skladbách - Mariam a Maya - kdy tu druhou věnovali dceři dlouholetého baskytaristy a producenta Erica Hermana. 

Six Degrees

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět