World Music - Malý průvodce světem world music

Watershed (2015)

Phillip Henry & Hannah Martin

Dragonfly Roots

13.03.2016 | Definovat dnešní scénu anglického folku znamená vydat se daleko za její hranice, zapomenout na dávné klubové bratrstvo zpívající tisíckrát obehrané písně a přijmout fakt, že současná generace touží vyprávět aktuálnější příběhy s daleko roztěkanějším doprovodem.


Střet dusivého tradicionalismu a myšlení 21. století vystihla na novém albu i dvojice Phillip Henry a Hannah Martin. Ve skladbě Storm se vrací k přesvědčení konzervativního politika Davida Silvestera, že bouře a záplavy, které loni postihly Velkou Británii, jsou božím trestem za rozhodnutí vlády legalizovat sňatky homosexuálů.

Houslistce a zpěvačce Hannah a zpívajícímu hráči na dobro, kytary a foukací harmoniky Henrymu vítězství v BBC Folk Awards 2014 pomohlo upevnit pozici mezi vizionářskými folkaři. Očekávání, že přijdou s "dvojkou" zvukově ohromující, přesto vstřícné předchozí desky Mynd, ale nenaplnili: ambicióznější Watershed vstřebáte až po několikátém soustředěném poslechu; je instrumentálně daleko náročnější, rytmicky a náladově co chvíli ulétává, což zprvu víc dráždí než těší. Zanedlouho ale skladby dojdou jak uležený sýr: zavoní v celé kráse a síle.

Ve skladbě Tonight zprvu ukolébavě podlehnete souznění líbezného hlasu Hannah a foukačky, nástup syrových houslí, beatboxu a prudká změna tempa vás z britského Devonu pak přenesou do Could Mountain. Ozvěna americany plynule přechází i do folkrockového zvuku London: srdcervoucí připomínce Magdaléniných prádelen, děsivých církevních institucí pro "padlé dívky",  fungující v Irsku od 18. století až do 90. let, než byly státem zrušeny a označeny za zločiny proti lidskosti. Příběhu příznačně předchází jediná neautorská skladba: irská instrumentálka Lament.

 Watershed, December nebo Yarrow Mill doprovází také kapela: producent Mark Tucker do studia pozval kontrabasistu Matta Downera, perkusistu Jamese Taylora a mandolínistu Rexe Prestona. Přidávají se decentně, přesně vystihují okamžiky, kdy je potřeba dvojici "zesílit", rytmicky vést, případně naprosto utichnout a nechat vše na dvojici.

Nevíme sice s určitostí, kterým směrem se vrtne příště, vyplnit jí bianko šek důvěry lze ale po tomhle albu bez obav.

Dragonfly Roots

Jiří Moravčík

 

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět