World Music - Malý průvodce světem world music

Amonafi (2015)

Daby Touré

Cumbancha

30.11.2015 | Syn mauritánské pouště a žák pařížské hudební výchovy patřící mezi nejvýraznější africké písničkáře současnosti.


Ačkoliv pochází z malého města na pomezí Mauretánie a Senegalu, nemá Touré s pouštním blues nic společného; navíc žije už léta v Paříži.

Jeho mnohajazyčná hudba - vedle občasné francouzštiny s angličtinou totiž spoléhá na několik západoafrických dialektů - si bere inspiraci z kulturně odlišných zdrojů, které přeměňuje do vytříbeného afropopu pastelových barev, aniž by kompromitoval vlastní kořeny. S lahodně jemným hlasem přecházejícím příležitostně do fistule, míchá senegalskou libozvučnost se soulem, folkem, reggae a západním popem. K jasnějšímu ukotvení Tourého přístupu poslouží jména jeho mentorů: Youssou N´Dour, Peter Gabriel a Stewie Wonder.

Nová afropopová nálož podle Tourého odráží touhu po čerstvém pohledu na minulost, přítomnost a budoucnost Afriky. Skladba Amonafi (Once Upon Time) například reflektuje počátky a důsledky otroctví a v jiných, z pozice zkušeného, se obrací na mládež, houfně opouštějící Afriku s vidinou vysněného evropského El Dorada."Kontinent vás potřebuje, uvědomte si, že jeho budoucnost spočívá na vás," zpívá Touré.

Podobně laděné texty - směs novodobých apelů a návratů do minulosti - nepředstavují u Tourého nic ojedinělého s ohledem na úcty, jaké se v západní Africe dostává hudebníkům předurčených k poskytování rad a komentářů. Vzdává také hold ženám, nesoucích podle něho na svých bedrech chod celé společnosti. "Pro vás, co pracujete od východu do západu slunce. Vaši předkové vám žehnají," chválí Touré v afrofunkové písni Debho.

Cumbancha

Jiří Moravčík

 

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět