World Music - Malý průvodce světem world music

Balbalou (2015)

Cheikh Lô

Chapter Two

30.11.2015 | Album jako duchovní protijed zaslepenému islámskému fanatismu.


Pestrobarevná zpěvákova tunika sice s hudbou nesouvisí, nicméně výstižně ji charakterizuje: přirozeně volně se v ní přes sebe přelévají senegalský mbalax, nigerijský afrobeat, konžská rumba, ale funky, kubánská salsa, karibské a brazilské rytmy. Nedominují v ní bubny, ale nálady; připomíná koktejl se slastně vyváženou chutí. "Moje hudba zůstává otevřená, přirozeně panafrická, protože jsem se narodil v Burkina Faso, na největší západoafrické křižovatce," vysvětlil žánrový rozstřel  Cheikh Lô, zpívající v mnoha jazycích a dialektech.

Ze všech západoafrických zpěváků zůstává tím nejméně ambiciózním: Balbalou je teprve jeho pátým albem od roku 1996.

Albem Balbalou otevírá  Cheikh Lô novou kapitolu: přátelsky se rozloučil s významným labelem World Circuit, základnou celosvětových úspěchů Buena Visty Social Club, Ali Farka Toureho nebo Orchestra Baobab a přešel k francouzskému vydavatelství Chapter Two, které mu doporučilo za producenta švédského baskytaristu Andrease Ungeho. Od toho se odvíjí malinko uhlazenější zvuk a výběr hostů: libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf, francouzský akordeonista a programátor Fixi nebo brazilská zpěvačka Flavia Coelho, s níž si zazpíval hitový duet Degg Gui o lidech, co toho namísto činů příliš namluví.

S malijskou divou Omou Sangare cílí ve skladbě Doyal Nanniou na ty, co si namísto demokratických voleb usurpují v Africe politickou moc násilím a převraty.

Chapter Two

Jiří Moravčík

 

 

WWW odkaz

Zpět