World Music - Malý průvodce světem world music

Moreland's Ball (2012)

The Woohoo Revue

N/A

30.11.2015 | Australská gypsy balkánská party, ze které není cesty zpátky.


Dnes se bude tančit do padnutí, co přijde zítra ignorujte. Známý talent australských kapel napínají  The Woohoo Revue do maxima přiznaným obdivem k romským balkánským dechovkám, adrenalinovým gypsy swingařům 30. let  a našňupaným kabaretiérům. Šestice instrumentalistů se proto vymyká běžným představám o hudebním cirkusu s extravagantními kostýmy.

"Čeká vás balkánská party, ze které není cesty zpátky," napsali v britském world music magazínu Songlines, jehož redaktoři toho viděli dost na to, aby se nemýlili.

V neustále se měnícím světě, v němž nic není tak, jak se na první pohled zdá, nemůže nikoho překvapit, že The Woohoo Revue vyšli z multikulturního Melbourne, metropole hudebních lunatiků. Nemají sice kvalifikaci na udržování východoevropských romských tradic, jsou Australané jako polena, na Balkánu ale ocenili druh vzrušení a dovednosti dohnat lidi k tanci, až jim začne hořet mozek.

Robustně znějící dechaři The Woohoo Revue přitom odrazují od názoru, že balkánská dechovka na australský způsob je čirý nesmysl, navíc houslistka Jhana Allan vyrostla v prostředí makedonské a turecké hudby, takže dobře ví, jak chytit tančící dav pod krkem.

Spousta pseudobalkánských skupin si samozřejmě myslí, že jsou lepší než ty ostatní, rozdíl je v tom, že je nikdo jako The Woodoo Revue nepozve do Glastonbury, na festival Womad a nesrovnává s rumunskými Fanfare Ciocărlia nebo Gogol Bordello.

N/A

Jiří Moravčík

 

 

 

 

WWW odkaz

Zpět