World Music - Malý průvodce světem world music

Moving Pieces Of The Sea (2013)

The Crooked Fiddle Band

Birds Robe

30.11.2015 | Australská kapela naládovaná jako jukebox folkařema na stereoidech, gypsy punkery, Kelty, severskými metalisty a postrockery.


Pokud se chystáte poslouchat houslovou kapelu s úmyslem lehce se zavlnit v bocích, rovnou na to pro své dobro zapomeňte. Čtyři Australané ze Sydney vás totiž smetou explozivním nářezem dalece přesahujícím vaší nejbujnější fantazii.

Tvrdí, že hrají folk nařezaný řetězovou pilou a vyšla jim z toho post-apokalyptická world music, což budí spíš úsměv. Pokud o nich ale Brian Eno prohlásil, že nic podobného ještě neslyšel a myslel to samozřejmě jako pochvalu a Steve Albini, který už si poradil s tolika hudebními divočáky, jim po prvním setkání nabídl produkci alba Moving Pieces Of The Sea, je to důvod ke zvýšené  pozornosti.

Hudební crossovery nejsou sami o sobě nic překvapivého, také u The Crooked Fiddle Bandu se mezi sebou od roku 2007 melou nejrůznější vlivy o stošest, ale najít srovnání pro tak nátlakově originální a působivé propojení, vám opravdu pořádně zamotá hlavu. Znějí totiž, jakoby posbírali trosky do vzduchu vyhozeného frankensteinovského jukeboxu, do kterého kdosi naládoval folkaře na stereoidech, gypsy punkery, Kelty, klezmery, severské metalisty a postrockery koketující s klasikou.

Navíc žasnete, co všechno a jak dokážou houslistka Jesse Randal, kytarista Gordon Wallace, kontrabasista Mark Stevens a bubeník Joe Gould v šílených tempech na své nástroje odehrát. A přibrat si k tomu navíc ještě švédskou nyckelharpu, marimbu, bouzouki nebo mandolínu.

Zpívají, spíš ale jen převážně scatují bez slov, což je na druhou stranu možná jen dobře.

Birds Robe

Jiří Moravčík

 

 

WWW odkaz

Zpět