World Music - Malý průvodce světem world music

Gandadiko (2015)

Samba Touré

Glitterbeat Records

14.08.2015 | Když nedostižný Ali Farka Touré pochopil, že mladého jmenovce Samba Tourého na kytaru víc nenaučí, rozloučil se s ním, s přesvědčením, že ho čeká zářivá kariéra.


A protože se Ali Farka v odhadu nadějných muzikantů málokdy zmýlil,  sedmačtyřicetiletého Sambu dnes mnozí považují za jeho nástupce.

Z rodného Timbuktu na severu Mali musel před válkou utéct a dnes žije v Bamako, s pověstí vrcholného reprezentanta tamní pouštním suchem praskající hudby.

S albem Albala mu před dvěma lety produkčně pomohli Chris Eckman s Hugo Racem (Dirtmusic) a společně za něj sklidili hodně uznání. Samba Touré se na něm tvrdě opřel do islámských teroristů, devastující jeho kraj a většina skladeb reflektující páchaná zvěrstva vyznívala bezútěšně. Na novince atmosféra temna a rozhořčení  ustoupily do pozadí a Samba Touré se naplno věnuje podávání zpráv a rádcovství, související v západní Africe s profesí hudebníka. Produkčně se nyní spolehl na Philippe Sanmiguela, se kterým předtím už mnohokrát spolupracoval. To on přesvědčil Tourého ke změně náladového kursu: "Albala bylo trochu moc smutné album a já chtěl spíš slyšet víc naděje a taneční energie."

Název alba lze volně přeložit jako vyprahlá země: vedle nájezdů islámských fanatiků totiž sever Mali postihla také drastická sucha, způsobující hlad a úbytek domácích zvířat. "Naše slzy nestačí zemi zúrodnit. Zvířata umírají jedno po druhém, všude je sucho a krávy jsou kost a kůže," ztěžuje si Samba Touré ve skladbě Gandadiko.

O víře, že se snad brzy navrátí časy, kdy v Timbuktu vedle sebe v poklidu žili Malijčané s Tuaregy, zpívá společně Ahmed Ag Kaedim z tuarežské skupiny Amanar. V Woyé Kate se zároveň obracejí na uprchlíky: vraťte se domů a zapojte se do rekonstrukce země.

V rock´n´rollové skladbě Su Wililé pak Touré varuje před alkoholismem a ke Gafoure se váže bizarní příběh, který s varováním souvisí. V západní Africe přetrvává strach ze zlých džinů a existuje kolem toho spousta písní, u kterých si ale musíte dobře rozmyslet, jestli si risknete je hrát na veřejnosti. Gafoure má Touré v oblibě a zařadit ji na album se prý dlouho zdráhal, nakonec svolil, nicméně na trest od džinů nemusel dlouho čekat: den na to co píseň natočil, zemřel jeden jeho známý, co na tom, že alkoholik. 

Kytaristu Samba Tourého doprovázejí malijští mistři na akustické nástroje a Gandadiko má proto nenapodobitelně pouštně bluesový zvuk. Protentokrát daleko svižnější, tanečnější.

Glitterbeat Records

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět