World Music - Malý průvodce světem world music

Tomorrow Will Follow Today (2015)

Kathryn Roberts & Sean Lakeman

I Scream

11.03.2015 | Energický popfolk o nešťastné velrybě a mexickém ostrovu panenek.


Britská manželská dvojice na čtvrtém albu humoru moc nedá, jakoby do nich proniklo tajemné zlo Dartmooru, kraje Psa baskervilského, kde žijí a vychovávají dvě malé dcery. Když zrovna nezpívají o vraždách a incestu, naslouchají nešťastné velrybě odsouzené k samotě a britské kapitalisty žádají, aby si snížili mzdy, jinak prý po nich chudina půjde. Ufff..

Až na dvě lidové balady si dvojice vše složila sama a také bez hostů natočila. Sean je bezesporu šikovným hitmakrem s citem pro energický popfolk, což ostatně kdysi dokázal ve skupině Equation, na albech bratra Setha nebo produkcí nahrávek Bellowhead, Levellers a Billy Bragga.

Přírodní rezervace Chinampas protkaná říčními kanály na nichž leží umělé ostrovy, leží nedaleko hlavního města Mexika a je chráněná UNESCO. Jeden z ostrovů se jmenuje Ostrov panenek. Od poloviny 70. let na něm žil poustevník Julian Santana, který všechny stromy ověsil dětskými panenkami posbíranými po skládkách. Celé místo tak působilo velmi děsivě a lidé se ho báli, protože se tvrdilo, že v noci panenky ožívají. Santana tvrdil, že panenkami odhání zlé duchy a pomáhají mu k dobré úrodě. Jeho synovec ale vysvětlil, že chrání samotného poustevníka, stranícího se bezmála třicet let lidí před duchem manželky, která se v rezervaci utopila. Santana už nežije, ale Ostrov panenek zůstal zachován jako turistická atrakce. Nejoblíbenější panenkou Juliana Santany pak byla La Monika.

I Scream

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět