World Music - Malý průvodce světem world music

Family (2014)

Thompson

Decca Records

25.01.2015 | Věčně rozhádaný britský hudební rodinný klan u jednoho stolu.


Očekávání nesplasklo jako balón, poslouchat je co, na albu je ale přece jenom znát urputnost syna Teddyho dostat otce Richarda s matkou Lindou do jednoho studia; a s nimi sestru Kami, bratra Jacka a Richardova vnuka Zaka Hobbse.

Linda a Richard Thompsonovi patří k zásadním osobnostem anglického folkrocku 60. let a mezi největší žijící písničkáře. Když se v 80. letech rozpadlo jejich manželství, svět si oddychl, protože ti dva se už tak nenáviděli, že by to mohlo skončit tragicky. Každý z klanu má svou kariéru a přestože si navzájem občas hostovali na svých nahrávkách, společné album nepřicházelo v úvahu.

To že se Thompsonovi sešli bez přítomnosti terapeuta a ochranky, je bráno za velké vítězství rozumu, bez potřeby očekávat, že z toho vzejde album, které by přepisovalo hudební historii. "Upletli jsme svetr s několika otvory pro hlavy," okomentoval vše Richard, který nedokáže zklamat. Každá z jeho skladeb si drží vysoký standard, Perhaps We Can Sleep, klavírní rozjímání Lindy nad dětstvím dětí, ale z alba svítí nejvíc.

A totéž se dá říct o radostném folkrocku Careful manželů Kami Thompson a Jamese Walbourneho (The Rails).

Každý z Thompsonů zůstává sám za sebe, žádná předem domluvená společná niť se albem netáhne. Setkali se na čtyři dny v newyorském studiu, natočili deset skladeb a zase rozloučili. Prý bez naděje příští podobné schůzky.

Decca Records

Jiří Moravčík

Zpět