World Music - Malý průvodce světem world music

Uncle (2014)

Frank Yamma

Wantok Music Foundation

17.11.2014 | Zase je co poslouchat, tedy pokud se u australského písničkáře smíříte s hutnějším doprovodem rockové kapely, boosterovanými kytarami a něžnými podkresy violoncella vyhledávané virtuozky Helen Mountfort.


Yammu vybrala porota Sedmi samurajů do programu říjnového veletrhu Womex, jeho věhlas tedy stále celosvětově stoupá, ale to se dalo tušit už v roce  2011, kdy vystoupil na  Colours of Ostrava.

Na aboridžinské písničkáře není těžké získat závislost. Hlasy, ty jejich velebně mystické hlasy! Jakoby se do nich naštosovalo veškeré utrpení, kterým si původní obyvatelé Austrálie museli po příchodu bělochů projít. Vláda se jim sice nedávno oficiálně omluvila, mohou konečně vlastnit půdu, velkoměstskou populaci Aboridžinců ale těžce decimuje alkohol, drogy a podřadný sociální status.

"Jsem člověk stejně jako vy," otevírá Yamma album otevřeně žalující skladbou A Black Man's Crying.

Frank Yamma o svém alkoholismu mluví i zpívá, nevynechává ani léta strávená ve vězení a je pro něho typické, že v době, kdy jeho předchozí album Countryman sklízelo nadšené recenze, přišel o státní byt a přežíval mezi bezdomovci na ulicích Adelaide.

Pochází z národa Pitjantjatjara, je synem už nežijícího country zpěváka Isaaca Yamma,  zpívá v několika aboridžinských jazycích (i anglicky) a hru na akustickou kytaru by mohl vyučovat. V Everybody's Talking si na politiky třeba vyšlápl strhujícím gypsy rytmem.

S věrným producentem Davidem Bridie, co ho kdysi vytáhl z vězení a dopomohl mu k hudební kariéře, na albu Uncle znovu napínají posluchače horoucími melodiemi a vygradovanými příběhy, stejně tak ale občasnou zálibou ve funky, což je u Franka Yammy novinka.

Wantok Music Foundation

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět