World Music - Malý průvodce světem world music

Dernier Appel (2014)

Tiken Jah Fakoly

Universal

25.06.2014 | Postavou i ohlasem mohutný zpěvák z Pobřeží slonoviny vysílá poslední výzvu, jak zní překlad názvu alba.


Reggae hvězda žádá své krajany o odpovědnost, protože kdo prý chce do nebe, musí za to zaplatit. Sociálně-politická témata zůstávají stejná, zvýšenou naléhavost Fakolyho dikce ovšem nelze přeslechnout. V podtextu totiž zbytek světa varuje: až se Afrika jednou špatně probudí, bude to hodně bolet.

"Kontinent co má v rukách všechny trumfy - přírodní zdroje a demografii - musí vzlétnout. Nebo je odsouzený k dlouhodobé bídě a chaosu," tvrdí Tiken Jah Fakoly, už léta zdůrazňující, že ke zvednutí se z ekonomického dna a k ukončení drakonických válek není potřeba jen západní finanční pomoc, ale především vzdělanost a znalosti emigrantů.

Ve skladbě Diaspora se za tím účelem po letech dokonce spojil se svým dávným nepřítelem, slavným krajanským zpěvákem Alpha Blondym v hitovce Dernier Appel zpívá: "Mí bratři a sestry, všichni jste zváni. Urychlete své lety, naloďte se na lodě. Nejsou nutné pasy, pouze vaše dobrá vůle pomoci zachránit náš kontinent."

Tiken Jah Fakoly dnes žije v Mali a přestože se oproti minulému, velmi úspěšnému albu African Revolution, vrátil k jadrnějšímu reggae, mezi klávesami, dechy a tvrdou rytmikou znovu ve zvýšené míře proznívají zvuky mnoha tradičních západoafrických nástrojů. Téma diaspory na albu  Tiken Jah Fakoly zdůraznil také přizváním dvou zpěváků trvale žijících v Evropě - dravá vokalistka Nneka pochází z Nigérie a Patrice se narodil v Sierra Leone. Oba slyšíme ve sborech, ale zazpívaly si také v převzatém reggae hitu War Ina Babylon od Maxe Romera, na koncertě uvedeném s citací Lenonnovy protiválečné skladby Give Peace a Chance.

Universal

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět