World Music - Malý průvodce světem world music

Emmaar (2014)

Tinariwen

Anti

23.03.2014 | Poušť zůstává, jenom namísto velbloudů se po ní prohánějí divocí mustangové. Slavní Tuaregové s ohledem na situaci v Mali natáčeli v kalifornské poušti Joshua Tree.


Přehlédnout skutečnost, že vzniklo ve Státech nejde, všude se o tom mluví, kdyby ale přesto, stejně by to běžný posluchač nepoznal. Tinariwen mají svou Saharu v hlavách a valivých kytarách. A částečně i z toho důvodu, že hostující Američané (kytarista Red Hot Chili Peppers  Josh Klinghoffer, Matt Sweeney ze skupiny Chavez, houslista Fats Kaplin a básník Saul Williams) neměli ambice do zavedeného hypnotického soundu Tinariwen výrazněji vstupovat.

"Chtěli bychom žít doma, ale je to velmi obtížné. Správa regionu se rozpadla, banky nefungují, není dostatek jídla a plynu. Milujeme všechny pouště a v Joshua Tree jsme se cítili dobře. Postavili jsme provizorní studio s jednou velkou místností, protože jsme chtěli tvořit hudbu naživo," řekl basista Eyadou Ag Leche. A dodá to nejdůležitější: "Jakýkoli mír vynucený silou je odsouzený k nezdaru."

Naříkavé vyznění skladeb a texty mířící především do Mali podtrhují přesvědčení, že Tinariwen natočili své nejsmutnější album.

Anti

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět