World Music - Malý průvodce světem world music

Battleplan (2013)

Bella Hardy

Noe Records

11.10.2013 | Anglická folkařka si vůbec neláme hlavu s tím kde končí tradiční píseň a začíná její vlastní moderní verze.


Písničkářství, folk, tradice. Vnímá ještě někdo ten rozdíl? Poslední dobou zvlášť u seběvědomých ženských autorek, schopných slít silné podněty ze všech proudů do jednoho. Obdiv míří hlavně ke scéně anglického folku, na níž začínají ženy poslední dobou doslova dominovat. Dolují v hudební paměti národa a čerstvými melodiemi ji oživují. Generují z ní příběhy a vedou nás k přesvědčení, že v lidském koloběhu jejich závěry platí napořád. Bez uzardění, i když v nich stříká krev, podlost a beznaděj, nám s nimi znovu kladou otázky na které neexistovaly odpovědi ani před sto lety, ale jako téma k debatě o dnešku fungují spolehlivě. V mísení tradice s moderním písničkářstvím nevidí žádný problém a žádost o širší uznání mimo scénu folku považují za legitimní, vždyť své kořeny neopouštějí. To je i případ Belly Hardy.

Producent Mattie Foulds (manžel Karine Polwart) ji sestavil také skvělou kapelu a má velký podíl na vzniku jednoho z nejzajímavějších alb roku.

Noe Records

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět