World Music - Malý průvodce světem world music

Sarawoga (2013)

Oliver Mtukudzi

Sheer Sound

01.09.2013 | Jednašedesát let a jednašedesáté album. Hezky to zpěvákovi a kytaristovi ze Zimbabwe vyšlo. O jeho tuku music navíc stále platí, že pokud se vydáte na koncert, měli byste dát na Oliverovu radu: nazujte si taneční boty.


Mtukudzimu se přezdívá Tuku, proto tuku music: oslňující mix tradiční tranzovní mbira music národa Shona, pan-afrických vlivů a kosmopolitního popu.

Název alba znamená v jazyce shona "sám" a váží se k němu dva příběhy o smrti: před třemi lety Oliverovi tragicky zemřel syn, saxofonista jeho doprovodné kapely - proto na zadrní straně obalu čteme: odpočívej Same v pokoji.

V loňském roce, po zrušení několika vystoupení, se po Zimbabwe a celé jižní Africe zase bleskově rozšířila fáma, že národní hudební legenda podlehla AIDS. Což bylo na hlavu postavené: když mu v rychlém sledu za sebou v roce 1980 zemřeli na AIDS bratr Robert a čtyři členové skupiny, stal se z Olivera pod hlavičkou OSN jeden z nejtvrdších bojovníků proti šíření nemoci sužující přes milion obyvatel Zimbabwe. Na spoustu alb nazpíval celou řadu populárních skladeb v nichž se obracel na mládež, aby se preventivně chránila.

Kariéru začal Mtukudzi v polovině 70. let s druhou nejvýznamnější osobností zimbabwské hudby: Thomasem  Mapfumo. Zatímco ten musel pro své nekompromisní názory před režimem diktátora Mugabeho ze země utéct a dodnes žije ve Spojených státech, Mtukudzi dokonale využil specifikum shonské orální kultury: metaforičnosti, dávající mu příležitost jinotajně zašifrovat i tu nejtvrdší politickou kritiku.

Album Sarawoga vnímá jako formu terapie: "Nemusíte zpívat píseň, ledaže byste s ní chtěl něco říct. Pochopil jsem, že smrt, je součástí života,, že smrtí nic nekončí."

Je to stále stejný Mtukudzi: chraplavým hlasem navyšuje účinek chytlavých melodií a kytarových vyhrávek, podpořených klávesami a hammondkami. Tanečně nás - jako kdysi - už sice tolik neždíme, stále ovšem převažují svižnější skladby. Pravda je, že jim občas chybí bystřejší nápad, jakoby se smrtí nabuzená aktivita zastavila na půl cesty.

Přesto: Oliver Mtukudzi zůstává jistotou a jeho tuku music svrběním, co nejde jen tak poškrábat.

Sheer Sound

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět