World Music - Malý průvodce světem world music

A Deeper Tone of Longing: Love Duets Across Civilizations (2012)

Mahsa Vahdat and Mighty Sam McClain

Valley Entertainment

19.02.2013 | Perské tradiční písně a blues s gospelem. Nepravděpodobná bohulibost znepřáteleným politikům a duchovním vůdcům navzdory.


Zatímco ale íránské zpěvačce Mahsa Vahdat nezbývá nic jiného, než předešlé album Scent Of Reunion do rodné země v níž je nad hudbou vyhlášena fatwa pašovat, americký bluesman Mighty Sam McClain se s ním doma i jinde chlubí. Rozpor mezi tmářstvím a svobodou se i tak rozhodli ignorovat a k velmi úspěšné spolupráci se znovu vrátili.

Oba si na světové scéně už dávno vydobyli silnou pozici, sedmdesátiletý Mighty Sam dosáhl málem i na Grammy a soulu prý má v hlase srovnatelně s Otisem Reddingem.

O třicet let mladší Vahdat - sama i se setrou Marjan - patří k mezinárodně respektovaným zpěvačkám perské tradiční hudby, k její smůle ale zůstává Írán vůči hudebnicím nesmiřitelný: smějí veřejně vystupovat pouze před ženským publikem. V Teheránu tedy pouze soukromně vyučuje a koncertovat vyjíždí za hranice.

Patří mezi aktivistky dánské organizace Freemuse dokumentující cenzorské a jiné bezpráví páchané na hudebnících celého světa a za svou odvahu s jakou se staví proti k islámské kulturní politice v roce 2010 obdržela Freemuse Award.

Na severu Evropy ale Vahdat zakotvila hlouběji: se setrou vydává alba pro norské vydavatelství Kirkelig Kulturverksted, vedeném producentem a básníkem Erikem Hillestadem, pod mottem "chcete-li pochopit svět, je nutné se dívat kolem sebe, naslouchat, vnímat a tehdy pochopíte i to, co se zdá na první pohled složité".

Není proto divu, že když George W. Bush v roce 2002 určil "osu zla" a naházel tím do jednoho pytle ničím se neprovinivší obyvatele Iráku, Iránu, Severní Koreje, Lýbie, Sýrie a Kuby s tamními teroristy a diktátory, Hillestad promptně zareagoval: na albu Lullabies from the Axis of Evil shromáždil ukolébavky nazpívané známým i méně věhlasnými ženami za často ilegálních podmínek. Písně patřící dětem jako kulturní universum:

nejhlubší a nejzákladnější způsob komunikace mezi lidmi.

Tehdy se poprvé setkal s Vahdat a íránským malířem a poetou Mohammad Ebrahim Jafari  což v roce 2009 k dalšímu narušení politiky deklarovaného nepřátelství mezi USA a Iránem: albu milostných skladeb Scent Of Reunion nazpívaném se Samem McClainem.

Znovu nádherné A Deeper Tone of Longing představuje pokračování v témže duchu. Perské melodie a básně se prolínají s blues, gospelem, funky a anglickou poezií za doprovodu severských muzikantů.

"Láska nezná hranice. V tom, aby se milenci navzájem našli po celé planetě je nemůže nic zastavit. Ani oceán, hory nebo pouště, natož rozdílné kultury a náboženství," říká Masha.

Valley Entertainment

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět