World Music - Malý průvodce světem world music

The Mandé Variations (2008)

Toumani Diabate

World Circuit

19.02.2013 | Toumani Diabate z Mali, pravděpodobně nejlepší africký hráč na koru; její vládnoucí císař a tím pádem žádaný muž.


Víc není potřeba dodávat a posluchači africké hudby vědí o koho jde, ostatním by mohlo svitnou: ano, na poslední albu doprovázel Björk, která za ním do Bamaka dokonce přijela na týdenní návštěvu. Toumaniho vlastní nahrávka  – teprve druhá  sólová po dvaceti letech – má podle jeho slov dokázat, že v Africe se pouze rozbubnovaně netančí, ale také rozjímá. Před hlasitostí svého početného L´Symmetric Orchestra proto dal přednost osamoceným duchovním improvizacím na staré mandinské melodie. Aby ovšem nedošlo k mýlce, žádná new age, brnkání na dobrou noc. Osm skladeb vám proteče hlavou než se nadějete. Toumani dokáže  reggae Kingston Town od UB40 sice zvážnět, ne však rozpliznout. Nechybí mu ani smysl pro humor, chuť odlehčit napětí a uvést skladbu Cantelowes citací Morriconeho ústřední melodie westernu Hodný, zlý a ošklivý. A protože je griot, vzdává hold blízkým přátelům odešlým na věčnost: bluesmanovi Ali Farka Touremu nebo politikovi Moctaru Ouanemu

Dlouholetá Toumaniho kamarádka a producentka Lucy Duran se zvukařem Jerry Boysem tentokrát neměli takřka žádnou práci: mistr kory usedl na dvě hodiny do studia a bylo hotovo. Jakoby žádné umění, pouze touha „vykecat se“.

World Circuit

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět