World Music - Malý průvodce světem world music

Red & Green (2004)

Ali Farka Toure

World Circuit

19.02.2013 | V dobách kdy se fenomenální malijský kytarista Ali Farka Toure toulal Evropou aniž by jeho vystoupením přikládal kdokoliv větší váhu představovala hudba z Afriky dobře utajený underground.


Na kytaru zakoupenou v Bulharsku pak doma v Bamako, ve studiu Radio Mali, natočil spousty materiálu, který sice vyšel na dvou albech, nicméně pouze pro úzký okruh nadšenců.

Na obalech svítilo pouze Ali Farkovou  jméno; po názvech a jiných informacích ani slovo. Začalo se jim říkat Červené a Zelené. Vyšla ve Francii a Mali letech 1979 a 1988 na značce Sonodisk, v Americe později u Shanachie. Kytaristu, zpívajícího v několika místních nářečích tu doprovázejí pouze hráči na calabas a loutnu ngoni.  Skladby mají dodnes  kouzlo jednoduchosti, syrovosti a neobyčejnosti. Posluchač je navíc  vystaven účinkům nepopsatelné africké magie; jediným kytarovým tónem dokáže totiž  Ali Farka vzbudit tolik pocitů, jako jiní s celou kapelou a v každém případě poskytují ucelený obraz jeho nejrannější kariéry, která měla zanedlouho eskalovat v mezinárodní proslulost. producent Nick Gold se nyní během další Ali Farkovi nahrávací přestávky rozhodl vytáhnout z archívu staré zapomenuté mastery a s pečlivě vybaveným bokletem je opět vydat. A my tak nyní máme možnost Red & Green (  ve formě dvoualba) poslouchat a zamýšlet se nad poznámkou anglického recenzenta: "Tahle dvě ikonická alba změnila hodně životů."

World Circuit

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět