World Music - Malý průvodce světem world music

UTU (2012)

Värttinä

Rockadillo Records

10.12.2012 | Název alba znamená mlha a je pravda, že dříve ji Värttinä rozfoukávala divočeji, že by se do ní ale začala schovávat, tak to zase ne.


Na veletrhu Womex v řeckém přístavu Thessaloniky získala Värttinä prestižní cenu: za třicetiletou kariéru a za nepřeslechnutelný způsob jakým  uvedla na světovou scénu runo písně z Karélie. Originální vokální harmonie tří unisono zpívajících  divoženek doprovázených kapelou představovaly od 80. let pro nejednoho posluchače atraktivní úvod do world music. Värttinä vesnickou tradici přizpůsobila době napojením na folkrock, jazz,  elektroniku a nikdy se nerozpakovala dát skladbám svůdné popové rozměry.

Od roku 2006 prošla Värttinä personální proměnou: zakladatelka, zpěvačka Mari Kaasinen nechala multiinstrumentalistovi Matti Kalliovi postavit novou doprovodnou kapelu a se Susan Aho a Johannou Virtanen dopředu oznámila, že na jedinečném zvuku se tím nic nemění.

U alba možná jako kdysi nebudete zadržovat dech, kompromisů za hranicemi přijatelnosti svádějící Finy z cesty se ale také nedočkáte. Překvapením je ve skladbě Manattu hostující jojkující Wimme Sari a jistotou důvěrně známý druh hitových vypalovaček:  Tuuterin Tyttäret, Vaeltaja nebo Helleleo. V závěrečné ukolébavce Uinu doprovází Johannu Virtanen nástroj se kterým Värttinä začínala: citera kantele.

Rockadillo Records

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět