World Music - Malý průvodce světem world music

See Me Mama (2012)

Emmanuel Jal

Gatwitch Records

10.12.2012 | Bývalý dětský voják se kterým byste mládí neměnili ani na smrtelné posteli, dnes rapující mírový aktivista pokládající světu nepříjemnou otázku: „Dokážete si představit dva a půl milionů mrtvých?“.


Myslí tím rodný Jižní Súdán, kde zdrogovaný v řadách SPLA na pokyn dospělých od sedmi let střílel po všem co se hnulo a přišel o matku a většinu kamarádů. Za strastiplných okolností se mu s dalšími kluky podařilo o čtyři roky později utéct do Keni, kde se ho ujala kontroverzní britská humanitární pracovnice Emma McCune. Zcivilizovala ho, přivedla do školy a adoptovala, když ale v roce 1993 tragicky zemřela při autonehodě, její manžel Riek Machar, vůdce SPLA, dnes vicepresident Jižního Súdánu a usvědčený masový vrah, ale Emmanuela pakoval z domu. Skončil ve slumu v Nairoby, odkud se ale skrze hudbu – pro něho nejpřirozenější formu terapie - dostal nejen ze svrabu, ale i na mezinárodní hudební scénu.

Jalův popový hip hop s africkými beaty, bubnováním a reggae zůstává především nosičem jeho politických a sociálních proklamací, ale není důvod se od něho odtáhnout. Albu vévodí starší, cíleně napsaná skladba We Want Peace podpořená videoklipem, v němž se postupně mihnou Alicia Keys, Peter Gabriel, George Clooney, bývalý americký president Jim Carter nebo Kofi Anan.

Gatwitch Records

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět