World Music - Malý průvodce světem world music

Tientalaw (2012)

Zani Diabaté & Les Héritiers

Sterns Music

14.10.2012 | Excelentní malijský kytarista patřil do kapely Super Djata Band která v roce 1988 albem Mango odstartovala mánii po africké hudbě. Pak se stáhl do Bamako a teď, když znovu sahal po mezinárodních vavřínech, při natáčení tohoto alba ve studiu vloni nečekaně zemřel. Bylo mu třiašedesát.


O 60. let prošel tvrdou přípravou v Ballet National, kde se jako správný griot vyučil bubnování a hře na koru a balafon. V Super Djata Bandu už ale vládl kytarou a brzy se zařadil mezi vyhlášené kytaristy ovlivňující moderním pojetím hudby z Wassoulou celé generace. „Groove Super Djata je robustnější než konžský souskous a tvrdší než senegalský mbalax,“ napsal novinář Robert Christgau.

Se zpěvákem Daouda "Flani" Sangarém nasadili k ostrému tempu se saxofonem, basou, perkusemi hlavně balafonem Zaniho bratra Bakary (zemřel v roce 1988).

Po úspěchu s Mango už Zani jen koncertoval v Mali; ze Super Djata nakonec přežil jako jediný. Když se před dvěma lety rozhodl vyrazit znovu do světa, založil  kapelu Les Héritiers kde kolem sebe soutředil syny bývalých spoluhráčů.

Věčná škoda, že vloni navždy odešel, Les Héritiers s jeho mistrovskou elektrickou kytarou a balafonem, kamalengoni v rukách Harouna Samakého (od Salifa Keity), artilérií bubnů a hlasem Alou "Baden" Sangareho a sborovými vokály znějí opravdu úchvatně a především nadupaně.

Sterns Music

Jiří Moravčík

WWW odkaz

Zpět